Café Európa: Na čo si trúfa nová EÚ?

11. decembra 2014 - Bratislava

Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku v spolupráci so Slovak Foreign Policy Association a Ad hoc – Slovakia, Vás srdečne pozýva na diskusiu pri kávičke a koláčiku o prioritách a zmenách novej Európskej komisie na roky 2014-19. 

Hosťami našej diskusie budú: 
– Maroš Šefčovič – podpredseda Európskej komisie
– Ivan ŠTEFANEC – poslenec Európskeho Parlamentu

Rámec diskusie:
Aké zmeny prinesie a čomu sa bude venovať nová Európska komisie pod vedením Jeana-Clauda Junckera? Aká je úloha Európskej komisie v rámci fungovania Európskej únie? Ako sa postaví nová Komisia ku kríze na Ukrajine? Vyrieši Komisia súčasnú hrozbu vyplývajúcu z energetickej závislosti od dodávok plynu a ropy z Ruska? A mnoho ďalších otázok, ktoré sa môžete opýtať priamo našich hosti aj VY!

Vstup voľný!

Vo štvrtok 11.decembra sa v netradičných priestoroch Domu Európy na Palisádach uskutočnila posledná tohtoročná diskusia pri kávičke a koláčiku s názvom „Na čo si trúfa nová EÚ?“. Hosťami diskusie boli podpredseda Európskej komisie a eurokomisár pre energetickú úniu Maroš Šefčovič a europoslanec Ivan Štefanec.

 Moderátor na úvod skonštatoval, že rok 2014 bol plný „nových vecí“ v EÚ – nová komisia, nový europarlament. Prvá otázka moderátora sa týkala toho, ako vidia svoje pozície v inštitúciách a ako vidia priority svojich inštitúcii. Maroš Šefčovič odpovedal, že jeho hlavným portfóliom je oblasť budovania energetickej únie, pričom dôležitosť tohto portfólia odôvodňuje rokom 2009, kedy nastala plynová kríza, a potom súčasný rusko-ukrajinský spor. Práve preto má energetická únia silnú politickú podporu. Takisto skonštatoval, že treba urobiť maximum pre návrat dôvery v EÚ.