>
Témy
>
Medzinárodná bezpečnosť

Medzinárodná bezpečnosť

Program Medzinárodná bezpečnosť sa venuje aktuálnym otázkam bezpečnosti v Euro-atlantickom a Eurázijskom priestore. Prioritou programu je výskum v oblastiach spojených s národnou bezpečnosťou SR, vnímania bezpečnostných hrozieb a výziev, a postavenia SR v medzinárodných organizáciách NATO, EÚ, OBSE a OSN. Ďalšie výskumné témy zahŕňajú problematiku zamrznutých konfliktov v post-Sovietskom priestore, bezpečnostnej politiky USA a Ruskej federácie, medzinárodného terorizmu, a iných vojenských a nevojenských aspektov bezpečnosti.

Experti

Jitka Ivančíková

Výkonná riaditeľka SFPA
ivancikova@sfpa.sk

Alexander Duleba

Vedúci výskumný pracovník
duleba@sfpa.sk

Miroslava Pisklová

výskumná pracovníčka
pisklova@sfpa.sk

Alica Kizeková

Vedúca výskumná pracovníčka

Timotej Kováčik

Junior analytik

Podujatia

19.03.2024  
Bratislava
XXII. ročník Hodnotiacej konferencie zahraničnej a európskej politiky Slovenskej republiky
XXII. ročník Hodnotiacej konferencie zahraničnej a európskej politiky Slovenskej republiky

Hodnotiaca konferencia zahraničnej a európskej politiky SR je platforma, ktorá má vo verejnej zahraničnopolitickej debate osobitné postavenie. Predstavuje priestor, na ktorom sa pravidelne stretávajú tí, ktorí nesú ústavnú a politickú zodpovednosť za zahraničnú politiku tejto krajiny s tými, ktorým zahraničná politika Slovenska nie je ľahostajná. Štandardom podujatia je široká účasť diplomatického zboru. Tradične na podujatí vystupujú najvyšší ústavní činitelia a činiteľky.

12.06.2023  
Vojna na Ukrajine je ekologickou katastrofou
Vojna na Ukrajine je ekologickou katastrofou

Aký je rozsah ekologickej katastrofy po zničení Kachovskej priehrady? Ktoré ekosystémy sú vojnou najviac ohrozené a prečo škody budú pretrvávať ešte desiatky rokov? Ako vojna prinútila Ukrajincov spoliehať sa čoraz viac na obnoviteľné zdroje energie? Odpovede ponúkne environmentalista, europoslanec a člen Progresívneho Slovenska Michal Wiezik.

Projekty

Projekt NATO 2030
Projekt NATO 2030

Cieľom projektu je analyzovať závery reflexnej skupiny zverejnené v dokumente „NATO 2030: United for a New Era“ a vypracovať odporúčania. Prostredníctvom verejných diskusii sú komunikované priebežné výsledky projektu, ako aj prezentovaná naša aktívna účasť pri zaisťovaní bezpečnosti a obrany Aliancie.

Medzinárodný krízový manažment (MKM)
Medzinárodný krízový manažment (MKM)

Cieľom projektu je oživenie verejnej debaty o MKM v slovenskom a stredoeurópskom priestore, nadviazanie na už existujúce výstupy  a v neposlednom rade priniesť aktualizovaný kvalitatívny a kvantitatívny pohľad na danú problematiku.

Protracted Conflicts in the OSCE Region: Innovative Approaches for Co-operation in the Conflict Zones
Protracted Conflicts in the OSCE Region: Innovative Approaches for Co-operation in the Conflict Zones

This project aims to provide a menu of innovative ways in which the international community can engage with all sides in the four so-called “frozen conflicts” – protracted conflicts on the territory of the former USSR that include the Karabakh, Abkhazia, South Ossetia, and Transdniestria conflicts.

Publikácie

Vesmírna obrana – slovenský pohľad do vesmíru Timotej Kováčik

SFPA v spolupráci s Friedrich-Ebert Stiftung v decembri 2023 zorganizovala druhý okrúhly stôl expertov a expertiek zo štátneho, súkromného a akademického sektora, aby spolu prebrali potenciál Slovenska a jeho medzinárodných partnerov v operačnej doméne vesmíru.

Čo nás stoja dezinformácie? Hlavní aktéri, strategická komunikácia a ekonomické aspekty dezinformácií počas pandémie Miroslava Pisklová

Zámerom publikácie je priblížiť odbornej a laickej verejnosti informácie z výskumov zameraných na dosah nielen pandémie covidu-19, ale aj dezinformačných a konšpiračných naratívov na ekonomiku Slovenska v rokoch 2020 až 2022.

Aj vďaka vašim 2% prinášame kvalitný obsah