>
Zahraničná politika
>
Masívnejšia vlna utečencov z Afganistanu môže prísť aj o päť rokov

Masívnejšia vlna utečencov z Afganistanu môže prísť aj o päť rokov

Eva Mihočková, 29.09.2021

Eva Mihočková

Autorka je šéfredaktorka portálu Zahraničná politika od septembra 2021. Ako novinárka začala pracovať v STV v roku 1998 a odvtedy postupne pôsobila v redakciách televízií TA3, RTVS, portálu Euractiv.sk a týždenníkov Plus7dní a Trend. Okrem SFPA spolupracuje aj s Nadáciou Zastavme korupciu.

Duleba: Navaľnyj bol jediným vážnym vyzývateľom Putina

V ruskom väzení zomrel opozičný politik a výrazný kritik Vladimíra Putina Alexander Navaľnyj. Keď ho v roku 2021 uväznili, v krajine vypukli masové protesty. Po jeho smrti už nič také nehrozí, pretože ruská spoločnosť je paralyzovaná - hovorí Alexander Duleba zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku. Dodáva, že dnes sú už všetci reálni opoziční lídri v Rusku v base alebo po smrti.

Vláda chce revidovať Plán obnovy. Čo sa môže zmeniť?

Peniaze vyčlenené v Pláne obnovy na materské školy sa možno použijú na obnovu reedukačných centier, hovorí štátna tajomníčka podpredsedu vlády pre Plán obnovy Alena Sabelová. V rozhovore tiež vysvetľuje, ako chce vláda čeliť výhradám Európskej komisie, pre ktoré zatiaľ Brusel pozastavil hodnotenie štvrtej žiadosti o platbu.

Zvrátiť trend prechodu na elektromobilitu sa už nedá

„V roku 2035 si už nikto ani nespomenie na spor medzi spaľovákmi a elektromobilmi a budeme sa zabávať na tom, ako to dnes prežívame,“ hovorí v rozhovore Martin Jančo, zakladateľ spoločnosti M2M Solutions a člen Rady vlády pre vedu, techniku a inovácie. Čo dnes treba urobiť, aby sa rozbehol predaj elektromobilov aj na Slovensku?

Čo znamená suverénna zahraničná politika v praxi

Nová vláda Roberta Fica chce budovať novú suverénnu zahraničnú politiku. Podľa dlhoročného diplomata a bývalého ministra zahraničných vecí Miroslava Wlachovského Slovensko vždy vedelo povedať aj nesúhlasné stanovisko pri rokovaní s európskymi partnermi, čo dokazuje viacero konkrétnych príkladov. Vieme sa však ako spoločnosť zhodnúť na tom, čo by mali byť národno-štátne záujmy, ktoré má zahraničná politika sledovať?

Európa prechádza na 4-dňový pracovný týždeň

Trend v Európe a vo svete je jednoznačný - skracovanie pracovného týždňa. Zamestnanci odpracujú menej času pri zachovaní rovnakej mzdy a produktivity. Novinka vyvoláva aj negatívne očakávania, ale podľa šéfky KOZ Moniky Uhlerovej sú to tie isté obavy, ktoré ľudia prežívali v roku 1968 pri predlžovaní víkendu na dva dni.

Otvorená náruč sa zatvorila. Európske krajiny, na čele s Nemeckom, ktoré ešte v roku 2015 otvorene prijímali migrantov nelegálne prúdiacich na starý kontinent, zmenili názor. Dnes sa Európska únia snaží udržať utečencov v susedných krajinách Afganistanu a v Turecku. Na tento cieľ chce vyčleniť 1,2 miliardy eur. Úspech tohto plánu je však neistý, pretože situácia v regióne je napätá. 

Slovensko sa podľa riaditeľa Migračného úradu MV SR Jána Orlovského nemôže tváriť, že Afganistan nie je jeho problém. Má svoj diel zodpovednosti a aj preto už na slovenské územie prišlo 64 afgánskych utečencov. 

Ministerstvo zahraničných vecí SR však má zoznam s ďalšími stovkami ľudí, ktorí by sa chceli dostať na Slovensko, pretože k nemu majú nejaký vzťah. Či existuje plán na ich evakuáciu a ako chce Európska únia riešiť zamrznutý problém spoločnej migračnej politiky približuje v rozhovore pre Zahraničnú politiku Ján Orlovský.

Ján Orlovský

Je riaditeľom Migračného úradu MV SR od januára 2021. Pred nástupom do funkcie pôsobil ako riaditeľ Nadácie otvorenej spoločnosti (2015 – 2020) a bol tiež hovorcom spoločnosti Západoslovenská energetika (2003 – 2014). V minulosti pracoval aj ako tretí tajomník a radca na zastupiteľskom úrade SR vo Washingtone (1993 – 2002).

Rozhovor si môžete vypočuť aj vo svojej obľúbenej podcastovej aplikácii