>
Podujatia
>
XXIII. ročník Hodnotiacej konferencie zahraničnej a európskej politiky Slovenskej republiky

XXIII. ročník Hodnotiacej konferencie zahraničnej a európskej politiky Slovenskej republiky

Hodnotiaca konferencia zahraničnej a európskej politiky SR je platforma, ktorá má vo verejnej zahraničnopolitickej debate osobitné postavenie. Predstavuje priestor, na ktorom sa pravidelne stretávajú tí, ktorí nesú ústavnú a politickú zodpovednosť za zahraničnú politiku tejto krajiny s tými, ktorým zahraničná politika Slovenska nie je ľahostajná. Štandardom podujatia je široká účasť diplomatického zboru.
Termín konania: 15.04.2025
Miesto: Hotel Devín

Konferenciu organizujeme s podporou Nadácie Konrada Adenauera, Veľvyslanectva Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska a Veľvyslanectva Holandského kráľovstva.

Medzi vystupujúcimi privítame poslancov NRSR, EP, či odborníkov zo slovenských think tankov.

Hlavnými témami konferencie budú otázky zahraničnopolitického konsenzu na Slovensku, diskusia o budúcnosti a reforme Európskej únie z pohľadu Slovenska a aktuálne bezpečnostné výzvy v Európe vrátane postavenia NATO v regióne.

9:20 – 9:30
Privítanie
Juraj Stern, predseda Správnej rady SFPA 
9:35 – 11:00
PANEL I: Zahraničnopolitický konsenzus – máme či nemáme?
Moderátor
Pavol Demeš, bývalý minister medzinárodných vzťahov a spoluzakladateľ SFPA

Panelisti/-ky
Marián Kéry, predseda, Zahraničný výbor NRSR 
Ján Kubiš, poradca prezidenta pre zahraničné otázky a medzinárodnú politiku
Tomáš Valášek, podpredseda, Zahraničný výbor NRSR 
11:20 – 12:40
PANEL II: Reforma EÚ – aká EÚ pre SR?
Moderátorka
Miroslava Pisklová, analytička, Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku

Panelisti/-ky
Aneta Világi, politologička, Katedra politológie, FiF UK
Radovan Ďurana, analytik, Inštitút ekonomických a spoločenských analýz
Radovan Geist, vydavateľ, Euractiv 
12:40 – 13:50
Obed
14:00 – 15:30
PANEL III: Bezpečnosť v Európe a NATO
Moderátorka
Eva Mihočková, zahranicnapolitika.sk

Panelisti/-ky
Miriam Lexmann, Európska ľudová strana, EP 
Vladimír Bednár, bezpečnostný analytik a odborník na obranné plánovanie 
Alexander Duleba, analytik, Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku
15:35
Zhrnutie a pár poznámok na záver
Tomáš Strážay, riaditeľ, Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku

XXIII. ročník Hodnotiacej konferencie zahraničnej a európskej politiky SR

XXIII. ročník Hodnotiacej konferencie zahraničnej a európskej politiky SR za rok 2024 sa dotkol viacerých problematických aspektov a priniesol niekoľko dôležitých poznatkov a odporúčaní týkajúcich sa súčasného stavu a budúcnosti slovenskej zahraničnej a európskej politiky.

Diskusia v prvom paneli ukázala, že na Slovensku aktuálne absentuje zahraničnopolitický konsenzus. Chýba spoločná vízia nielen medzi jednotlivými politickými stranami, ale aj v rámci vládnej koalície a demokratickej opozície. Panelisti zdôraznili potrebu obnoviť strategickú jednotu a aktívne formovať Slovensko ako dôveryhodného partnera v rámci Európskej únie a NATO.

Druhý panel sa venoval téme reformy Európskej únie. Panelisti sa zhodli, že reforma je nevyhnutná na posilnenie schopnosti EÚ riešiť aktuálne výzvy, ako sú klimatická kríza, vojna na Ukrajine či globálna hospodárska súťaž. Diskutovalo sa o potrebe zmeny rozhodovacích procesov v EÚ, posilnenia právomocí Európskeho parlamentu, efektívnejšej ochrany právneho štátu a harmonizácie daňových pravidiel. Slovensko by podľa záverov malo zohrávať aktívnejšiu úlohu pri formovaní budúcnosti Únie.

Tretí panel sa zameral na bezpečnostnú situáciu v Európe a úlohu NATO. Diskusia poukázala na potrebu, aby európske štáty, vrátane Slovenska, prevzali väčšiu zodpovednosť za vlastnú obranu. Panelisti upozornili na nejednoznačné signály zo strany Slovenska v oblasti obranných výdavkov a na potrebu jasnej politickej vôle pri posilňovaní obranných kapacít. Zdôraznili aj význam spoločného európskeho plánovania a obstarávania v oblasti obrany.

Celkovo konferencia poukázala na dva dôležité prierezové problémy: absenciu zahraničnopolitického konsenzu a nedostatočnú prácu s verejnou mienkou. Kritizovaná bola tendencia politických lídrov kopírovať nálady verejnosti bez jasnej vízie a stratégie, čo oslabuje schopnosť Slovenska formovať svoju pozíciu v medzinárodnom prostredí. Záverečné odporúčania tiež zdôraznili potrebu vnímať politické mandáty ako dočasné, čo by mohlo prispieť k väčšej zodpovednosti lídrov pri spravovaní verejných záležitostí.

Záujem o konferenciu a vysoká účasť až do neskorého popoludnia potvrdili, že diskusia o zahraničnej politike je na Slovensku stále aktuálna a nevyhnutná. 

Už dnes pozývame všetkých tých, ktorým zahraničná politika Slovenska nie je ľahostajná na 24. ročník konferencie, ktorý sa uskutoční v roku 2026.