Nemecko chce do roku 2030 vyrábať 80 percent energie z obnoviteľných zdrojov. Cieľom je zbaviť sa závislosti na ruskom plyne, splniť klimatické ciele i chopiť sa ekonomickej príležitosti. Aká je európska perspektíva vysvetľuje Martin Hojsík.
Volebným víťazstvom sa voľby pre Emmanuela Macrona neskončili. V krajine významne narástla popularita krajnej pravice a formuje sa dravá ľavicová koalícia. Až júnové parlamentné voľby odpovedia, kam sa bude Francúzsko najbližších päť rokov uberať.
Jasne na základe konkrétnych čísiel ilustruje energetický analytik Michal Sura riešenia náhrady ruského plynu. Slovensko síce dokázalo znížiť závislosť na dovoze ruského plynu od roku 2020, ale stále patrí medzi najviac plynofikované krajiny v EÚ a nutne musí dekarbonizovať svoju energetiku.
Nikdy v novodobej histórii Slovenska sa neobracala na slovensko-ukrajinskú hranicu taká veľká pozornosť ako od 24. februára 2022, keď sa začala vojna na Ukrajine a na Slovensko začali prúdiť tísíce utečencov. Aké špecifické problémy rieši štát na tejto hranici a ako vyzerá spolupráca s Ukrajincami?
Fidész v Maďarsku presvedčivo obhájil štvrté volebné víťazstvo za sebou, ale Viktor Orbán bude musieť niektoré veci zmeniť. Inak zostane vo V4 i EÚ izolovaný, čo nie je v jeho záujme. Podrobnosti vysvetľuje riaditeľ SFPA Tomáš Strážay.
Ako vojna na Ukrajine ovplyvnila zahranično-politické ukotvenie Slovenska? Aké sú šance na vstup Gruzínska a Moldavska do EÚ a aké sú vyhliadky vývoja po maďarských voľbách? Sledujte debatu autorov Ročenky zahraničnej politiky SR.
Vojna na Ukrajine zásadne zmenila medzinárodnú politiku a dnes sú šance na uzavretie Iránskej jadrovej dohody väčšie ako začiatkom tohto roka. Rokovania sú náročné, ale dnes je hlavný vyjednávač EÚ v Teheráne, aby vyjednal posledné úskalia brániace dosiahnutiu dohody.
Dnešné Rusko je revolučná mocnosť, ktorá sa snaží zmeniť organizáciu sveta - hovorí politológ a profesor Jozef Bátora. V rozhovore približuje, ako sa Rusko postupne zmenilo na autoritársku mocnosť a prečo boli jeho vzťahy s NATO v 90. rokoch oveľa priaznivejšie ako dnes.
Zlomovým bodom vo vojne na Ukrajine môže byť 9. máj. Pre Rusov je to významný Deň víťazstva nad fašizmom a Putin sa potrebuje pochváliť úspechom na Ukrajine. Bližšie súvislosti vojnového konfliktu i Putinovho uvažovania približuje v rozhovore litovský analytik Alvydas Medalinskas.
Poliaci už dokončili plynovod po slovenské hranice, ale Slovensko stále nemá potrebné pripojenie - hovorí energetický expert SFPA Karel Hirman. Vláde vyčíta, že sa dostatočne nepripravuje na zavretie ruského plynového kohútika, čo môže kedykoľvek urobiť aj Putin.
Výskumné centrum Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku v spolupráci s MZV SR usporiadalo 20. ročník Hodnotiacej konferencie zahraničnej a európskej politiky SR. Platforma poskytla priestor na diskusiu zahraničnopolitickej komunity o európskej i svetovej politike.
Rusko sa v dôsledku vyčerpania z vojny a drastických sankcií môže stať oveľa závislejšie na Číne, ako sa pôvodne predpokladalo. Peking sa správa čisto pragmaticky a je pravdepodobné, že nebude schopný ani ochotný Moskve pomôcť tak, ako si predstavovala.
Vojna na Ukrajine a sankcie uvalené na Rusko budú mať obrovské následky na svetové hospodárstvo. Hrozí hlad, výpadky produkcie, ešte vyššia inflácia i ohrozenie rozvoja elektromobility. To všetko môže vyvolať nepokoje v mnohých krajinách a spustiť migračnú krízu.
Západ uvalil na Rusko nevídané sankcie a celý svet čaká, či zaberú. Ale skúsenosti z histórie nám ukazujú, že rovnako ako obsah sankčných balíkov je dôležitá aj ich strategická komunikácia a postupné nabaľovanie. To zatiaľ v snahe zatlačiť na Rusko chýba.
Vojna na Ukrajine zmenila všetko a svet medzinárodnej politiky už viac nebude taký, ako býval. Každý už prekročil červené čiary a preto je dnes možné čokoľvek. Posledným neporušeným tabu je použitie jadrových zbraní, ale ani táto fatálna možnosť sa nedá vylúčiť.
Putin stavil všetko na jednu kartu - osud seba i svojej krajiny. Je chorobne posadnutý ruskou a ukrajinskou históriou a vojnu s Ukrajinou berie veľmi emocionálne. V hre je teraz zrútenie ruskej ekonomiky, partizánska vojna, aj palácový prevrat.
Rusko začalo vojenskú inváziu na Ukrajinu. Moskva do bojov nasadila konvenčné balistické a riadené rakety, v teréne sú tanky i výsadkári. Západ by mal na potrestanie ruskej agresie a ochranu Ukrajiny urobiť oveľa viac. Mohlo by Rusko reagovať použitím jadrových zbraní?
Mimoriadna situácia na Ukrajine, strata spoločenského konsenzu o zahranično-politickej orientácii Slovenska a hľadanie nového komunikačného prístupu k verejnosti dominovali 20. ročníku Hodnotiacej konferencie zahraničnej politiky SR.
„Ak tu niekto bol ochotný položiť život za svoju európsku budúcnosť, boli to Ukrajinci,“ hovorí v rozhovore europoslanec Vladimír Bilčík. Preto zdôrazňuje, že Západ musí rokovať s Vladimírom Putinom s jasne stanovenými červenými čiarami a neustupovať absurdným ruským požiadavkám voči NATO.
Pravdepodobnosť otvorenej vojny medzi Ruskom a Ukrajinou je veľmi vysoká, ale nemusí to tak byť. Na stole sú rôzne scenáre a prípadný ostrý vojenský konflikt by sa mohol preliať aj do zvyšku Európy. Podrobnosti vysvetľoval v rozhovore Alexander Duleba zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku.
V čase stupňovania ruského tlaku na Ukrajinu a NATO sú západní spojenci postavení pred problémy vlastnej obranyschopnosti a závislosti na dovoze strategických surovín. To všetko sú oblasti, ktorým sa 15. februára 2022 bude venovať aj Hodnotiaca konferencia zahraničnej a európskej politiky SR.
Zahraničnú politiku Slovenska v uplynulom roku rámcovala najmä pretrvávajúca koronakríza, nárast súperenia veľmocí, zostrenie vzťahov Západu s Ruskom a značná vnútropolitická rozháranosť, v dôsledku ktorej aj šéf diplomacie Ivan Korčok podal v marci demisiu a v apríli sa opäť vrátil do úradu.
Rastúce kybernetické hrozby, mocenské ambície Ruska, rôzne formy hybridnej vojny i pandémie a migračné tlaky sú novou podobou globálneho bezpečnostného rizika, na ktoré musia EÚ i NATO reagovať novými strategickými koncepciami.
Nový koncept „strategickej európskej suverenity“ vystihuje ambície Európskej únie do budúcnosti. Únia chce získať nové sebavedomie a väčšiu nezávislosť od tretích krajín prostredníctvom zelenej, obrannej i digitálnej transformácie.
Prípadnú ruskú agresivitu voči Ukrajine by mohla veľmi efektívne odvrátiť reálna hrozba naozaj bolestivých ekonomických sankcií. Azda najsilnejšou z nich je odstrihnutie Ruska od finančnej transakčnej siete SWIFT. Následky by boli devastačné.
Krvavé nepokoje v uliciach Kazachstanu utíchli, ale kríza nie je zažehnaná a krajinu čakajú ťažké časy. Začiatkom januára vyhnali ľudí do ulíc sociálne dôvody, ale neskôr sa pridala aj politická nespokojnosť. Aké je pozadie konfliktu a ďalšie scenáre vývoja?
Slovensko opäť debatuje o svojej zahranično-politickej orientácii, čím sa myšlienkovo vracia späť do 90-tych rokov. Odklon od Západu však v dejinách strednej Európy bránil napĺňaniu emancipačných snáh národov a štátov.