>
Zahraničná politika
>
Poľsko sa môže stať významným európskym hráčom

Poľsko sa môže stať významným európskym hráčom

Eva Mihočková, 06.11.2023
Zdroj: Facebook: Donald Tusk

Eva Mihočková

Autorka je šéfredaktorka portálu Zahraničná politika od septembra 2021. Ako novinárka začala pracovať v STV v roku 1998 a odvtedy postupne pôsobila v redakciách televízií TA3, RTVS, portálu Euractiv.sk a týždenníkov Plus7dní a Trend. Okrem SFPA spolupracuje aj s Nadáciou Zastavme korupciu.

Francúzske voľby: Vládny pat dostáva do nebezpečných vôd aj európsku politiku

Predčasné parlamentné voľby vo Francúzsku majú len nominálneho víťaza. Najviac poslancov v novo zvolenom Národnom zhromaždení bude mať široké zoskupenie viacerých ľavicových strán, ktoré kandidovali ako Nový ľudový front. Na zostavenie vlády to však nestačí a vyhliadky na funkčnú vládnu koalíciu sú veľmi slabé. Francúzsky zmätok môže ovplyvniť celú EÚ.

Geist: Neočakávam zvrátenie zelenej politiky EÚ. Väčšina opatrení už je schválená

Eurovoľby mnohí ľudia prijali s úľavou, že mainstreamové strany majú stále väčšinu a keďže je menšia, možno si uvedomia, že musia viac držať spolu - hovorí v rozhovore vydavateľ portálu euractiv.sk Radovan Geist. Vysvetľuje, že ak by dnes európski socialisti prijali späť Smer, podkopali by tým svoju vlastnú vyjednávaciu pozíciu voči ľudovcom.

Účasť v eurovoľbách môže byť rekordná. Politici zmenili jazyk

Streľba na predsedu vlády Roberta Fica je zásadným okamihom vo vývoji slovenskej demokracie. Incident sa udial len pár týždňov pred eurovoľbami a podľa expertov zrejme výrazne ovplyvní ich výsledok. Politologička Aneta Világi očakáva, že motivovaní voliť budú práve voliči strany Smer. Vysvetľuje tiež dôvody väčšej agresivity v politickom slovníku na Slovensku.

Zahraničná politika v roku 2023: Debata autorov Ročenky

Slovenská zahraničná politika zaznamenala turbulentný vývoj v roku 2023. Hoci nová slovenská vláda naďalej zdôrazňuje, že SR zostáva plne ukotveným členom EU a NATO s kontinuálnym zahranično-politickým smerovaním, viaceré aspekty sa zmenili. Vláda začala iným spôsobom komunikovať témy súvisiace s vojnou na Ukrajine a osvojila si proruský slovník. Ako vývoj uplynulého roka vnímajú experti SFPA?

Je zarobené na dokonalú búrku. Spoločnosť je hlboko polarizovaná

Slovensko je rozdelené na znepriatelené tábory, ktoré si navzájom nedôverujú a takmer vôbec spolu nekomunikujú. Podľa Zuzany Wienk je to nebezpečná situácia, ktorá podporuje radikalizáciu. „Máme praveké mozgy, stredoveké inštitúcie a moderné technológie - to nemôže dopadnúť dobre.“ Riešením je podľa nej spolupráca a budovanie dôvery v inštitúcie. Čo sú najlepšie príklady zo zahraničia?

Októbrové voľby v Poľsku ukončili osem rokov vládnutia konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť (PiS). Hoci opäť vyhrala voľby, väčšinu v parlamente nezíska a novú vládu zrejme zostaví koalícia vedená Občianskou platformou Donalda Tuska. 

Poľsko pod vedením bývalého predsedu Európskej rady bude určite vystupovať konsenzuálnejšie vo vzťahu k Bruselu. Odstredivá politika národného suverenizmu nepriniesla krajine očakávané benefity. Výsledkom bola skôr ostrakizácia a zmrazenie miliárd eur z Plánu obnovy.

Niektoré veci sa však nezmenia. Poľsko sa stále bude usilovať o dosiahnutie postavenia významného hráča v európskej politike, na čo má predpoklady vzhľadom na veľkosť svojej populácie, ekonomiky i armády.  

„Nemyslím si, že je zásadný rozdiel medzi strategickými cieľmi strany PiS a Občianskej platformy,“ hovorí riaditeľ ústavu politických vied SAV Juraj Marušiak v rozhovore so šéfredaktorkou portálu Zahraničná politika SFPA Evou Mihočkovou. Rozdiel vidí predovšetkým v spôsoboch, ako sa tento cieľ snažia obe krajiny dosiahnuť. 

Pripomína, že Poľsko sa už dávno usilovalo získať v EÚ podobnú úlohu ako Veľká Británia, teda na jednej strane brzdiť a vetovať mnohé návrhy, ale na druhej strane spoluformovať európske politiky. 

„Poľsko má šancu uchádzať sa o významné miesto v európskej politike po boku Nemecka a Francúzska. Druhá vec je, či ostatné členské štáty budú ochotné uznať Varšave takúto privilegovanú pozíciu,“ dodáva Marušiak.

Donald Tusk a jeho Občianska platforma sú liberáli na poľský spôsob, teda v porovnaní s ideovým svetom Práva a spravodlivosti. Preto očakávať liberálnu revolúciu v Poľsku by podľa Marušiaka bolo naivné. „Nepredpokladám, že by sa teraz po voľbách našlo v novom parlamente dosť rúk na zásadné zmäkčenie zákona upravujúceho interrupcie.“

Ako sa teraz bude správať poľský prezident Andrzej Duda? Bude konštruktívny, alebo bude vetovať každý zákon novej vlády? Prečo by sa Slovensko malo viac zaujímať o rozvoj vzťahov s Poľskom, hoci pre Varšavu sú zaujímavejšie vzťahy s Francúzskom a Nemeckom?

Odpovede sa dozviete v rozhovore Juraja Marušiaka s Evou Mihočkovou, ktorý zorganizovala Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku v spolupráci s Friedrich Ebert Stiftung, PEVŠ a mediálnym partnerom denníkom Sme.