>
Zahraničná politika
>
Je zarobené na dokonalú búrku. Spoločnosť je hlboko polarizovaná

Je zarobené na dokonalú búrku. Spoločnosť je hlboko polarizovaná

Eva Mihočková, 12.04.2024
Zdroj: Unsplash.com

Eva Mihočková

Autorka je šéfredaktorka portálu Zahraničná politika od septembra 2021. Ako novinárka začala pracovať v STV v roku 1998 a odvtedy postupne pôsobila v redakciách televízií TA3, RTVS, portálu Euractiv.sk a týždenníkov Plus7dní a Trend. Okrem SFPA spolupracuje aj s Nadáciou Zastavme korupciu.

Účasť v eurovoľbách môže byť rekordná. Politici zmenili jazyk

Streľba na predsedu vlády Roberta Fica je zásadným okamihom vo vývoji slovenskej demokracie. Incident sa udial len pár týždňov pred eurovoľbami a podľa expertov zrejme výrazne ovplyvní ich výsledok. Politologička Aneta Világi očakáva, že motivovaní voliť budú práve voliči strany Smer. Vysvetľuje tiež dôvody väčšej agresivity v politickom slovníku na Slovensku.

Zahraničná politika v roku 2023: Debata autorov Ročenky

Slovenská zahraničná politika zaznamenala turbulentný vývoj v roku 2023. Hoci nová slovenská vláda naďalej zdôrazňuje, že SR zostáva plne ukotveným členom EU a NATO s kontinuálnym zahranično-politickým smerovaním, viaceré aspekty sa zmenili. Vláda začala iným spôsobom komunikovať témy súvisiace s vojnou na Ukrajine a osvojila si proruský slovník. Ako vývoj uplynulého roka vnímajú experti SFPA?

Duleba: Navaľnyj bol jediným vážnym vyzývateľom Putina

V ruskom väzení zomrel opozičný politik a výrazný kritik Vladimíra Putina Alexander Navaľnyj. Keď ho v roku 2021 uväznili, v krajine vypukli masové protesty. Po jeho smrti už nič také nehrozí, pretože ruská spoločnosť je paralyzovaná - hovorí Alexander Duleba zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku. Dodáva, že dnes sú už všetci reálni opoziční lídri v Rusku v base alebo po smrti.

Vláda chce revidovať Plán obnovy. Čo sa môže zmeniť?

Peniaze vyčlenené v Pláne obnovy na materské školy sa možno použijú na obnovu reedukačných centier, hovorí štátna tajomníčka podpredsedu vlády pre Plán obnovy Alena Sabelová. V rozhovore tiež vysvetľuje, ako chce vláda čeliť výhradám Európskej komisie, pre ktoré zatiaľ Brusel pozastavil hodnotenie štvrtej žiadosti o platbu.

Zvrátiť trend prechodu na elektromobilitu sa už nedá

„V roku 2035 si už nikto ani nespomenie na spor medzi spaľovákmi a elektromobilmi a budeme sa zabávať na tom, ako to dnes prežívame,“ hovorí v rozhovore Martin Jančo, zakladateľ spoločnosti M2M Solutions a člen Rady vlády pre vedu, techniku a inovácie. Čo dnes treba urobiť, aby sa rozbehol predaj elektromobilov aj na Slovensku?

Slovenská spoločnosť bola rozdelená aj v minulosti, ale dnes má polarizácia iné okolnosti. „Ľudia dostali cez sociálne siete nebývalý prístup k moci a ovplyvňovaniu verejnej mienky. Zatiaľ s tou zodpovednosťou ešte nevedia celkom zaobchádzať,“ hovorí v rozhovore  Zuzana Wienk, riaditeľka platformy Bystriny, ktorá spája ľudí aktívnych vo svojich komunitách po celom Slovensku a organizuje tiež ocenenie Biela vrana.

Zdôrazňuje, že polarizovaná spoločnosť v kombinácii so sociálnymi sieťami vedie k uzatváraniu ľudí do vlastných názorových bublín, čo priamo podporuje radikalizáciu. Nie každý je pritom rovnako ohrozený negatívnymi trendami doby. 

„Náš svet je veľmi nestabilná doba, plná zásadných zmien a obrovských výziev. Veľké množstvo ľudí nezvláda prijať jeho komplexitu. Ročne urobíme toľko rozhodnutí, čo človek v 19. storočí za celý život. Naše mozgy majú objektívny problém to vstrebať.“

Výsledkom je kolektívna úzkosť, ktorú umocňuje najmä klimatická zmena, civilizačné konflikty, nástup umelej inteligencie, epidémie a celkový strach o vlastné prežitie. „Ľudia s vyšším vzdelaním a ekonomicky úspešnejší jedinci to zvládajú lepšie, ale obrovské množstvo ľudí sa cíti horšie a nevidia žiadnu perspektívu. Úzkosť potláčajú často radikálnymi názormi,“ vysvetľuje Z. Wienk.

Aké sú riešenia? Podľa riaditeľky platformy Bystriny je to jednoznačne spolupráca medzi ľuďmi z rôznych názorových brehov, snaha o pochopenie a empatiu. „Dôvera sa buduje vzťahom a nie prekáračkami a posmechom. Musíme sa snažiť pochopiť dôvody, prečo iný človek rozmýšľa tak, ako rozmýšľa. Často zistíme, že tí ľudia nie sú hlúpi dezoláti, ale že majú na svoje názory nejaké príčiny.“

Veľmi úspešným príkladom nachádzania spoločných riešení naprieč rozdelenou spoločnosťou môže byť projekt verejných konzultácií v Írsku. Ako fungoval sa dozviete v priloženom video rozhovore so Zuzanou Wienk, ktorý viedla Eva Mihočková, šéfredaktorka portálu Zahraničná politika SFPA. Diskusiu organizuje SFPA a Friedrich Ebert Stiftung, v spolupráci s PEVŠ a mediálnym partnerom denníkom Sme.