Projekt sa zameriava na funkčnosť a udržateľnosť platformy na inštitucionalizovanú verejnú diskusiu o otázkach európskej integrácie na báze partnerstva vládnych, mimovládnych, podnikateľských a záujmových inštitúcií, ako aj na posilnenie kapacít Albánska pre rokovania o vstupe do EÚ – Národný konvent o EÚ v Albánsku.
Hoci ženy tvoria polovicu populácie, ich účasť na formulovaní a implementovaní zahraničnej, európskej a bezpečnostnej politiky v krajinách V4 je v porovnaní s mužmi nepomerne nižšia. Aj napriek podstatnému pokroku v posledných dekádach nie je zastúpenie ženských expertných hlasov dostatočné a férové. K tejto nerovnováhe prispieva niekoľko pretrvávajúcich problémov, s ktorými sa ženy stretávajú vo všetkých krajinách V4.
Think Visegrad—V4 Think Tank Platform is a network for structured dialog on issues of strategic regional importance. The network analyzes key issues for the Visegrad Group (V4), and provides recommendations to the governments of V4 countries, the annual presidencies of the group, and the International Visegrad Fund.
Projekt Horizon Europe s víziou bezproblémovej integrácie ukrajinských miest do spoločnej vízie Európskej zelenej dohody
V4ETTP je platforma - stála sieť - think tankov, ktorá uľahčuje výskum a analýzu zameranú na energetiku a politiku s regionálnym zameraním, pričom sa opiera o odborné znalosti svojich členských inštitúcií v oblasti energetických štúdií.
Projekt má za cieľ využiť skúsenosti Poľska, Česka a Slovenska v oblasti regulácie verejných služieb v prospech Gruzínska.
Aby bolo Slovensko úspešné v energetickej tranzícii, malo by vybudovať nové formy regionálnej spolupráce a zároveň posilniť klimatickú politiku, najmä zavádzanie obnoviteľných zdrojov energie a opatrení na zvýšenie energetickej efektívnosti.
Cieľom projektu je analyzovať závery reflexnej skupiny zverejnené v dokumente „NATO 2030: United for a New Era“ a vypracovať odporúčania. Prostredníctvom verejných diskusii sú komunikované priebežné výsledky projektu, ako aj prezentovaná naša aktívna účasť pri zaisťovaní bezpečnosti a obrany Aliancie.
Cieľom projektu je zintenzívnenie komunikačnej a vizuálnej prítomnosti RC SFPA v digitálnom prostredí, ako organizácie poskytujúcej objektívne a overiteľné informácie a fakty v oblasti zahraničnej a európskej politiky i v oblasti medzinárodných vzťahov, a tak prispievať k boju s dezinformáciami.
Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu. Informácie o operačnom programe Efektívna verejná správa nájdete na www.reformuj.sk.
Konferencia sa koná pod záštitou predsedu vlády SR Eduarda Hegera a primátora hlavného mesta SR Bratislavy Matúša Valla.
This project intends to undertake a long-term research on the state of economic relations between Russia and individual Visegrad countries. Its aim is to highlight possible changes and continuities in light of the crisis in Ukraine and assess in what ways commercial cooperation can affect political relations.
The project’s aim was to contribute to building «communication bridges» between civil and governmental actors in Visegrad and Ukraine, as well as to strengthen the capacity of interacting between multi-stakeholders in a case of an energy crisis.
Séria prednášok na stredných školách po celom Slovensku. Cieľom je priblížiť mladým ľuďom, čoskoro voličom, problematiku medzinárodných spoločenstiev ako je NATO, Rada Európy, Európska únia...
Overall objective of the project is to contribute to increased participation of civil society in public policy formulation and implementation, while focusing to increase confidence building measures between ATU Gagauzia and central government of Republic of Moldova, and promoting synergies between the public and private sectors in order to enhance their abilities to meet consensus and thus mutual progress.
The project is focused on monitoring online media, searching for common patterns and key subjects undergoing manipulation. The goal is to capture similarities and differences in disinformation strategies tailored at individual countries participating in the project.
Cieľom projektu je oživenie verejnej debaty o MKM v slovenskom a stredoeurópskom priestore, nadviazanie na už existujúce výstupy a v neposlednom rade priniesť aktualizovaný kvalitatívny a kvantitatívny pohľad na danú problematiku.
The main objective of this project is to find out how Ukraine, Poland, Czechia, Slovakia, and Hungary could use professional and social capital of Ukrainian students who choose to study in Polish, Czech, Slovak, and Hungarian universities more effectively.
The project seeks to ensure that EU foreign policy instruments exert a greater impact over democratic reforms in the EaP region while utilising transition sharing potential of the V4 countries. In cooperation with the V4 Presidencies, structures & stakeholders it will use the opportunity the current EU revision of its EaP policies and instruments provide and ensure a process of reflection and engagement of civil society experts in the process.
Cieľom projektu je zabezpečiť expertnú platformu generujúcu analýzy a odporúčania k jednotlivým sektorovým témam - Digitálna a zelená tranzícia; Dezinformácie a populizmus; Jednotný trh; Slovensko a EÚ v globálnom kontexte
Projekt sa zameriava na funkčnosť a udržateľnosť platformy na inštitucionalizovanú verejnú diskusiu o otázkach európskej integrácie na báze partnerstva vládnych, mimovládnych, podnikateľských a záujmových inštitúcií, ako aj na posilnenie kapacít Gruzínska na rokovania o vstupe do EÚ – Národný konvent o EÚ v Gruzínsku.
This project aims to provide a menu of innovative ways in which the international community can engage with all sides in the four so-called “frozen conflicts” – protracted conflicts on the territory of the former USSR that include the Karabakh, Abkhazia, South Ossetia, and Transdniestria conflicts.
The main aim of the project is to study the Russian strategic communication about the crisis in Ukraine both in Russia and in countries of the EU. The project is built on the methodological pre-assumption that by using an inductive approach from the results of the concrete country studies the Russian strategy in the background can be properly mapped out.
The goal of our project is to analyze the reasons behind and provide the selected regions with a quality analysis to increase both quantity and quality of their paradiplomatic activities. The project focuses on the paradiplomatic activities of the self-governing regions of three Visegrad countries (Slovakia, Czechia, Poland) on all three – bilateral, multilateral, and European – levels.
The main objective of the project is to investigate the opportunities and perspectives affecting cooperation between Poland, Czech Republic, Slovakia and Hungary in the gas market.
Slovenské fórum proti propagande je sieťou jednotlivcov a inštitúcií aktivizujúcich sa v mene slobody a demokracie na Slovensku, európskych a atlantických hodnôt a pevného ukotvenia Slovenska v Európskej únii a NATO.
Celkovým cieľom projektu je zriadenie špeciálneho výskumného programu s názvom „Slovensko-ukrajinské výskumné a vzdelávacie centrum (SUREC)“, ktorý iniciuje rozsiahle vedecko-výskumné a vzdelávacie aktivity, pravidelný politický dialóg a zdieľanie znalostí a know-how v oblastiach ako: ekonomické a sociálne reformy, regionálna a cezhraničná spolupráca a rozvoj, bezpečnosť, rozvoj demokracie a občianskej spoločnosti a iné, medzi Slovenskom a Ukrajinou avšak aj v spolupráci s Nórskom.
This report is the joint product of a group of twenty-one members of the OSCE Network of Think Tanks and Academic Institutions.
The intention was to analyze the threat perceptions of relevant state actors in the OSCE area in the categories of „military threats“, „transnational threats“ and „other threats“.
Building on the notion of increasing social, economic and political interdependence across borders, the first volume asks whether and, if so, how a sense of solidarity and European identity can be rescued from the bottom up by politically empowering citizens to ‘take back control’ of their EU.
The project is aimed at systematic monitoring of current migration dynamics in Ukraine (both internal and international migration, particularly to V4 and the EU) resulted from Crimea annexation and armed conflict in Eastern Ukraine. It will investigate both qualitative and quantitative (where possible) characteristics of forced migration and accompanying economic-driven migration. It will also present policy recommendations for the V4 governments, EU institutions and Ukrainian government.
Hlavným cieľom projektu "V4 a medzinárodný krízový manažment" je oživiť diskusiu o zapojení sa krajín V4 do aktivít medzinárodného krízového manažmentu (MKM) v podmienkach zmeneného bezpečnostného prostredia.
With the aim of strengthening cooperation among the think tanks of the Visegrad countries in the field of energy, as well as promoting dialogue between the academic sector and decision-makers in this area, REKK (HU) as coordinator, along with SFPA (SK), the Instytut Jagielloński (PL) and AMO (CZ) as partners, have initiated the launching of the V4 Energy Think Tank Platform (V4ETTP) as a permanent think tank cooperation platform focusing on energy, operating from 2018.
The initiative was kindly funded by the International Visegrad Fund and has the aim to target several areas of mutual interest between the V4 and the EaP countries, Moldova, Georgia and Ukraine, including capacity building and regional cooperation by transfer of V4 countries experience in EU integration processes via collecting best practices and lessons learned in the field of communication strategies.
The project aims to produce solid scientific research combined with the experience of practitioners on the V4 Countries’ capabilities to implement the RtoP in light of the new challenges, and to offer feasible recommendations.
Výskumný a vzdelávací projekt zameraný na zlepšenie manažmentu slovensko-ukrajinskej schengenskej hranice.
Jedná sa o výskumný a vzdelávací projekt, ktorý tiež zahŕňa veľké množstvo klastrovacích a sieťovacích aktivít. Hlavnou myšlienkou je prenos nórskeho know-how z EÚ-NO vzťahov a NO-RU vzťahov v rámci cezhraničnej spolupráce pre zlepšenie EÚ/SK-UA vzťahov a pre približovanie Ukrajiny k EÚ.
Hlavným cieľom projektu je zlepšiť manažment spoločnej SK-UA Schengenskej hranice.
he project intends to build inter-regional connections across the EU through connecting V4 and other regional expert networks and thus research concrete potential for the future EU coalitions.
The project envisions commissioning ten papers contributed by Network institutions and current and former policy practitioners. These should take the form of single and comparative case studies focused broadly on fostering economic and environmental connectivity as a means of confidence building (including trade, transport, communication, energy, environment, banking, insurance, etc.) within and beyond the OSCE region.
The project is focusing on addressing two crucial things related to each other – propaganda and extremism. These issues are addressed in its entirety by proving qualitative interactive seminars with researchers, analysts, and civil society leaders dealing with both issues.
Cieľom je vzdelávanie zástupcov verejnej správy krajín Východného partnerstva a západného Balkánu prostredníctvom organizovania študijných pobytov krajinách V4 zameraných na štúdium skúseností v oblasti príslušných sektorových reforiem a harmonizácie národnej legislatívy s legislatívou EÚ.
The goal of this project is to facilitate embedding democratic values in the societal ethos, and thus to contribute to future successful consolidation in Moldova and Ukraine.
Debaty Café Európa sú určené pre širokú verejnosť a ich cieľom je zvýšiť povedomie a podporiť spoločenskú diskusiu na vybrané otázky týkajúce sa EÚ a jej členských štátov.
The project also has the following specific objective: non-governmental organisations in Northern Kosovo actively represent local interests and participate in the decision-making processes of, and cooperate with, the governmental sector.
The project seeks to examine the variety of soft power tools being leveraged by Moscow across three main sectors – economic and financial domain, cultural sphere (activities of the Russian Centre of Science and Culture), and media and information campaigns.
Hlavným cieľom projektu je prispieť k lepšiemu fungovaniu občianskej spoločnosti a jej lepšieho zapojenia do tvorby politík na miestnej a regionálnej úrovni spolu s predstaviteľmi miestnej vlády.
We aim to – train Ukrainian governmental officials responsible for implementing the section of the Association Agreement that deals with harmonizing national legislation with the EU energy acquis
Spoločná hranica s dĺžkou iba 97 km nie je len hranicou dobrých a dôveryhodných susedov, Slovenska a Ukrajiny, ale je aj vonkajšou hranicou EÚ.
Bilaterálne diskusné fóra so susednými krajinami (Česká republika, Maďarsko, Poľsko, Ukrajina), respektíve kľúčovými partnermi v rámci EÚ (Nemecko) vytvárajú priestor pre štrukturovaný dialóg