>
Novinky
>
Spoločne pre Ukrajinu

Spoločne pre Ukrajinu

Kto pomôže Ukrajine - Spoločná iniciatíva mimovládnych organizácii na podporu Ukrajiny a pomoc ukrajinským občanom.

Dnes, vo štvrtok 24. 2. 2022 sme od rána svedkami začínajúcej ruskej invázie na Ukrajinu, vo viacerých mestách, vrátane hlavného mesta Kyjev počuť výbuchy. Inváziu odsúdila celá naša politická reprezentácia, vrátane prezidentky SR aj premiéra, lídrov a líderiek EÚ, NATO a ostatných krajín. Pripomeňme si, že v posledných mesiacoch zhromaždilo Rusko pri Ukrajinských hraniciach takmer 200.000 vojakov a vojenský útok zjavne dlhodobo plánovalo, napriek tomu, že Ukrajina, EÚ aj NATO sa dlhodobo snažili o mierové riešenie.

V dôsledku ozbrojeného konfliktu od roku 2014 už vyhaslo viac ako 13.000 životov a viac ako 1,5 milióna obyvateľov Donbasu bolo vysídlených zo svojich domovov. Tisíce ľudí na frontovej línii naďalej žijú v núdzi, bez stabilného prístupu k základným potrebám ako je jedlo, teplo, či lekárska starostlivosť. Život v neustálom ohrození a napätí sa podpisuje na psychickom a fyzickom zdraví mladých aj starých ľudí. Vojenská invázia prinesie ďalších mŕtvych, zranených a ľudí na úteku. 

Výzvu podporujú: Ambrela, Amnesty International Slovensko, Bystriny, Centrum komunitného organizovania, Centrum pre výskum etnicity a kultúry, Človek v ohrození, eRko – Hnutie kresťanských spoločenstiev detí, Evanjelická diakonia ECAV na Slovensku, Fairtrade Česko a Slovensko, Karpatská nadácia, Kto pomôže Slovensku, Liga za ľudské práva, Magna, Nadácia Integra, Nadácia Milana Šimečku, Nadácia otvorenej spoločnosti, Občianska platforma Nie v našom meste, OZ ADRA, OZ Hekima, OZ Mareena, OZ SAVIO, PDCS, Platforma Hlas, SME SPOLU / Ukrajina-Slovensko SOS, Slovenská humanitná rada, Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku (SFPA), Slovenské centrum pre komunikáciu a rozvoj, Unicef, Ukrajinsko – slovenská iniciatíva

Ukrajina čelí vojne, ktorá prinesie hrôzu a deštrukciu

Priama vojenská invázia, ktorá sa dnes (vo štvrtok 24. 2. 2022) začala, znamená pre Ukrajinu deštrukciu, množstvo mŕtvych, zranených a aktuálne už teraz aj množstvo ľudí na úteku.

V tejto situácii chceme prejaviť solidaritu a poskytnúť svoju pomoc. 

S Ukrajinou máme spoločnú hranicu, ktorou už v najbližších hodinách môžu začať prichádzať ľudia na úteku. Už od rána sa Ukrajinci a Ukrajinky žijúci na Slovensku zaujímajú o možnosti príchodu na Slovensko a mnohí ľudia na Ukrajine sa pripravujú na odchod z krajiny. S Ukrajinou zdieľame hodnoty postavené na princípoch mieru, ľudských práv, dodržiavania medzinárodného práva a teritoriálnej suverenity a nezávislosti Ukrajiny.

Považujeme za dôležité, aby sme ako občianska spoločnosť vyjadrili jednoznačné odsúdenie krokov Ruskej federácie, ktoré vyústili do vojenskej invázie na ukrajinskom území a ktoré budú mať dopad na civilistov.

Stojíme za Ukrajinou ako suverénnym štátom a vyjadrujeme našu solidaritu ukrajinským občanom, ktorí konfliktom najviac trpia. 

Sme pripravení poskytnúť pomoc všetkým, ktorí sa následkom konfliktu ocitli v ohrození.


Ako pomôcť finančne?

Na čo budú použité peniaze?

Aj keď je v súčasnosti zložité predvídať vývoj situácie, potrebujeme byť pripravení pomôcť. Donio n.f. iniciovalo výzvu #KtoPomôžeUkrajine na podporu Ukrajiniek a Ukrajincov v ohrození, ktorým vedia pomôcť naše mimovládne a občianske organizácie. Ide primárne o humanitárnu pomoc na Ukrajine, alebo v prípade eskalácie pomoc tým Ukrajinkám a Ukrajincom, ktorí budú hľadať  bezpečie na území SR.

Vďaka spolupráci s organizáciami ako Človek v ohrozeni, Nadácia Integra, OZ SAVIO, Adra, SME SPOLU / Ukrajina-Slovensko SOS, Ukrajinsko – slovenská iniciatíva a ďalšie spoločne pomôžeme ľuďom priamo na území Ukrajiny. Financie pomôžu zabezpečiť napríklad potravinové balíčky s múkou, olejom, soľou a cukrom alebo hygienické balíčky s plienkami či mydlom alebo lieky a iné zdravotnícke potreby. Zabezpečíme pitnú vodu, drevo na kúrenie. S pomocou odborníkov pomôžeme deťom pomocou hry na chvíľu zabudnúť na hrôzy vojny a lepšie sa vyrovnať s traumami.

V prípade potreby financie pôjdu aj na podporu ľudí, ktorí zo strachu o svoj život opustia Ukrajinu a prídu na Slovensko, aby mali šancu na bezpečný a dôstojný život. Organizácie, ktoré sa aktívne venujú podpore inkluzívnej spoločnosti, ako Liga za ľudské práva, Mareena, Nadácia otvorenej spoločnosti, Karpatská nadácia, Slovenská humanitná rada,Centrum pre výskum etnicity a kultúry, Nadácia Milana Šimečku, vrátane ukrajinských komunít a organizácii ako napríklad SME SPOLU / Ukrajina-Slovensko SOS, Ukrajinsko – slovenská iniciatíva a ďalšie budú môcť vďaka vašej podpore poskytnúť svoje odborné kapacity pri riešení akútnych potrieb ľudí z Ukrajiny a podporiť ich začlenenie sa do spoločnosti. Pomôžu im zabezpečiť základné životné potreby, právnu a psychologickú pomoc, sprostredkujú sieť kontaktov a budú im asistovať pri integrácii na pracovný trh či do vzdelávania. 

100 % peňazí získaných cez Donio n. f. pomôže Ukrajincom a Ukrajinkám prostredníctvom práce mimovládnych a občianskych organizácii priamo na mieste alebo vďaka ich pôsobeniu u nás doma. Financie budú rozdelené podľa aktuálnych potrieb.

PRIDAJTE SA, UKÁŽME UKRAJINKÁM A UKRAJINCOM SOLIDARITU.

ĎAKUJEME.

Prispieť môžete tu: https://www.donio.sk/kto-pomoze-ukrajine


Čo môžeme každý urobiť pre Ukrajinu?

  1. Zostaňte pokojní. Najbližšie obdobie bude ťažké pre každého, buďte trpezliví a dobrí k svojmu okoliu.
  2. Ak poznáte nejakých Ukrajincov a Ukrajinky, napíšte im alebo zavolajte, vyjadrite im podporu a spýtajte sa, či im môžete nejako pomôcť. Potrebujú vedieť, že nie sú sami.
  3. Čoskoro sa objaví množstvo falošných správ a dezinformácií vrátane dramatických falošných videí a fotografií. Nešírte nič, čo nemáte z overeného zdroja. Rozprávajte sa s ľuďmi vo svojom okolí o konflikte a odporučte im seriózne zdroje informácií. Okrem slovenských médií správy priamo z Kyjeva v angličtine ponúka napríklad Kyiv Independent, nezávislými médiami v Rusku sú napríklad Novaja Gazeta a Dožď. Všetko o vojne proti Ukrajine od Denníka N nájdete na dennikn.sk.
  4. Dajte slovenským politikom vedieť, že mier a životy ľudí sú pre vás dôležitejšie ako vlastné pohodlie. Požadujte sankcie proti Rusku, aj keby to malo mať určité ekonomické dôsledky pre Slovensko.
  5. Pomôžte finančne. Tu sú niektoré z možností:
    Donio: Kto pomôže Ukrajine
    Fond na pomoc ukrajinským vojakom Vráť sa živý
    Slovenská Magna
    Ukrajinský Červený kríž
    Slovenský Človek v ohrození
    Slovensko-ukrajinská humanitárna organizácia Sme spolu

ZDROJ: Denník N