>
Podujatia
>
Balík Fit for 55 a energetická kríza

Balík Fit for 55 a energetická kríza

Aké opatrenia pre oblasť energetiky zahŕňa balík Fit for 55? Aký ekonomický dopad bude mať energetická tranzícia na domácnosti a podniky? Ako sa na tieto opatrenia pozerá Slovensko?
Miroslava Pisklová
Termín konania: 18.02.2022, 10:30
Miesto: online

Radi by sme Vás pozvali na piatkovú 𝗼𝗻𝗹𝗶𝗻𝗲 diskusiu, ktorá sa bude konať od 𝟭𝟬:𝟯𝟬, kde sa spoločne pozrieme, aké opatrenia pre oblasť energetiky zahŕňa balík Fit for 55.

Diskutovať budú:

Moderátorka: Eva Mihočková, redaktorka portálu Zahraničná politika, SFPA

Sledujte tento piatok online debatu „Balík Fit for 55 a energetická kríza“ a pýtajte sa prostredníctvom platformy 𝗦𝗹𝗶.𝗱𝗼 (www.sli.do) s hastagom  #fitfor55 .


A čomu sa budeme v diskusii venovať?

Postupné uvoľňovanie protipandemických opatrení v jednotlivých krajinách je spojené s globálnym ekonomickým oživením. Tento faktor, spolu s chladnejšou zimou, patrili k dôvodom zvyšujúcim dopyt po energetických surovinách. Ten prispel k zvýšeniu ich cien na trhu, následkom čoho sa Európa na prelome rokov 2021 a 2022 ocitla v energetickej kríze. Rekordný nárast cien elektriny, ropy a zemného plynu spôsobuje obavy podnikom i bežným spotrebiteľom čeliacim vysokým účtom za energie, ktoré budú pravdepodobne rásť aj naďalej. Balík Fit for 55, ktorý Európska komisia v uplynulom roku predstavila v súvislosti s plnením cieľov stanovených Zelenou dohodou, obsahuje návrhy na revíziu či prijatie nových právnych predpisov, medzi inými aj v oblasti energetiky. Na jednu stranu aktuálna energetická kríza podčiarkuje riziká, ktoré sú spojené s dlhodobou závislosťou na fosílnych palivách, na strane druhej krajiny volajú po opätovnom prehodnotení prvkov balíka, ktoré by mohli mať vplyv na ďalšie zvýšenie cien, čo iniciatívu komplikuje.

Aké opatrenia pre oblasť energetiky zahŕňa balík Fit for 55? Budú dostatočné na boj s klimatickou krízou? Premietli sa do rastúcich cien energie aj samotné ambiciózne plány EÚ v oblasti dekarbonizácie a zvyšovania podielu obnoviteľných zdrojov? Aký ekonomický dopad bude mať energetická tranzícia na domácnosti a podniky? Ako môžu implementáciu balíka ovplyvniť stúpajúce ceny energií a naopak, aký vplyv môže mať balík na ceny ropy a zemného plynu? Ako sa na tieto opatrenia pozerá Slovensko? A čo nás budú vlastne stáť?

Organizátori:

Diskusiu organizujú Európsky parlament – Kancelária na Slovensku a Slovak Foreign Policy Association (SFPA).