>
Podujatia
>
Aký bol európsky rok 2021 a čo nás čaká v tomto roku?

Aký bol európsky rok 2021 a čo nás čaká v tomto roku?

Aký bol rok 2021 v Európe? A aké témy budú dominovať v oblasti európskej politiky v roku 2021? (online diskusia)
Miroslava Pisklová
Termín konania: 14.01.2022, 10:30
Miesto: online

Radi by sme Vás pozvali na piatkovú 𝗼𝗻𝗹𝗶𝗻𝗲 diskusiu, ktorá sa bude konať od 𝟭𝟬:𝟯𝟬, kde sa spoločne obhliadneme po tom aký bol európsky rok 2021 a čo nás čaká v tomto roku.

Diskutovať budú:

Moderátorka: Eva Mihočková, redaktorka portálu Zahraničná politika, SFPA

Sledujte tento piatok online debatu „Aký bol európsky rok 2021 a čo nás čaká v tomto roku?“ a pýtajte sa prostredníctvom platformy 𝗦𝗹𝗶.𝗱𝗼 (www.sli.do) s hastagom  #EU2022.


A čomu sa budeme v diskusii venovať?

V uplynulom roku 2021 sa toho napriek pokračujúcej pandémii udialo veľa, ako na Slovensku, tak aj v Európskej únii. Aj keď COVID prebral primárnu úlohu v spoločenskej i politickej diskusii a zatienil dianie v iných oblastiach, vo viacerých z nich došlo európskej úrovni k pokroku. Okrem zaistenia dodávok vakcín, zavedenia COVID pasov, či ekonomickej pomoci na vysporiadanie sa s dôsledkami pandémie sa viedla najmä dôležitá diskusia ohľadom boja s klimatickou zmenou a plnenia cieľov stanovených Zelenou dohodou, v rámci čoho bol predstavený balík Fit for 55. V následnosti na stiahnutie amerických vojakov z Afganistanu ožila aj diskusia o európskej bezpečnosti, úlohe a postaveniu EÚ v globálnom kontexte a o transatlantickom partnerstve. Tá len nabrala na dôležitosti s ohľadom na vývoj na poľsko-bieloruskej hranici. Prebehli tiež významné voľby v ČR či Nemecku a únia sa tiež naďalej potýkala s pokračujúcimi komplikáciami s ohľadom na dodržiavanie princípov právneho štátu v Poľsku a Maďarsku. V neposlednom rade sa aktuálne dostávame do druhej polovice volebného obdobia Európskeho parlamentu a môžeme tak zhodnotiť doterajšie pôsobenie poslancov.

V ktorých oblastiach dosiahla v uplynulom roku EÚ významný pokrok? Čo nás kríza naučila o kompromisoch a solidarite? Aké oblasti naopak upadli do úzadia a nedostáva sa im dostatočná pozornosť? Ako prebiehala Konferencia o budúcnosti Európy? Aký je výhľad do roku 2022 a ktoré očakávané významné udalosti ovplyvnia ďalšie smerovanie únie? Akú výzvu predstavuje implementácia fondu obnovy? Ako sa v prvej polovici ich volebného obdobia darilo našim poslancom v Európskom parlamente a ako vyzerajú ich ďalšie plány? A aké sú slovenské priority, ktoré by sme v roku 2022 chceli dosiahnuť v EÚ?

Záznam z diskusie:

Organizátori:

Diskusiu organizujú Európsky parlament – Kancelária na Slovensku a Slovak Foreign Policy Association (SFPA).