>
Podujatia
>
Balík Fit for 55 – príležitosti a výzvy

Balík Fit for 55 – príležitosti a výzvy

Balík Fit for 55, predstavuje súbor návrhov na revíziu či prijatie novej EÚ legislatívy v oblasti klímy, energetiky a dopravy. S ich zavedením by mala byť únia schopná dosiahnuť klimatickú neutralitu do roku 2050. 🌍✅
Miroslava Pisklová
Termín konania: 10.12.2021, 10:30
Miesto: online

Radi by sme Vás pozvali na piatkovú 𝗼𝗻𝗹𝗶𝗻𝗲 diskusiu, ktorá sa bude konať od 𝟭𝟬:𝟯𝟬 𝗱𝗼 𝟭𝟮:𝟬𝟬 a venovať sa bude téme Balíka Fit for 55 – nástroja, ktorý má napomôcť dosiahnuť klimatickú neutralitu do roku 2050.
Aké príležitosti a výzvy prináša?

Diskutovať budú:

Moderátorka: Eva Mihočková, redaktorka portálu Zahraničná politika, SFPA

Sledujte tento piatok 💻online debatu 📦„Balík Fit for 55 – príležitosti a výzvy“ a pýtajte sa prostredníctvom platformy 𝗦𝗹𝗶.𝗱𝗼 (www.sli.do) s hastagom #fitfor55.

Viac informácii vo facebookvej udalosti.

A čomu sa budeme v diskusii venovať?

V rámci Európskej zelenej dohody si EÚ stanovila za cieľ dosiahnuť do roku 2050 klimatickú neutralitu. Na to, aby EÚ dokázala zosúladiť svoje súčasné právne predpisy s touto ambíciou, predstavila Európska komisia 14. júla tohto roka balík Fit for 55, ktorý obsahuje návrhy na revíziu či prijatie nových právnych predpisov EÚ v rôznych oblastiach, akými sú energetika, klíma, či doprava. Ich zavedením by mala byť únia schopná dosiahnuť svoje ciele pre roky 2030 (zníženie emisií o 55%) a 2050.

Aké sú ciele balíka Fit for 55 a ktoré z jeho opatrení sú pre EÚ najväčšou výzvou? Ako môže balík Fit for 55 ovplyvniť konkurencieschopnosť priemyslu EÚ a ako bežný život občanov? Ako bude zaistená sociálna spravodlivosť celého procesu a ktoré členské štáty to budú mať najťažšie? Pred ktorými odvetviami na Slovensku stoja v súvislosti s implementáciou balíka najväčšie výzvy? Aký dopad bude mať transformácia automobilového priemyslu pre zamestnanosť na Slovensku? A ako môže slovenská vláda docieliť jeho efektívnu transformáciu?  

Záznam z diskusie:

Organizátori:

Diskusiu organizujú Európsky parlament – Kancelária na Slovensku a Slovak Foreign Policy Association (SFPA).