>
Podujatia
>
Vojna na Ukrajine je ekologickou katastrofou

Vojna na Ukrajine je ekologickou katastrofou

Aký je rozsah ekologickej katastrofy po zničení Kachovskej priehrady? Ktoré ekosystémy sú vojnou najviac ohrozené a prečo škody budú pretrvávať ešte desiatky rokov? Ako vojna prinútila Ukrajincov spoliehať sa čoraz viac na obnoviteľné zdroje energie? Odpovede ponúkne environmentalista, europoslanec a člen Progresívneho Slovenska Michal Wiezik.
Eva Mihočková
Termín konania: 12.06.2023, 12:00
Miesto: online

Zničenie Kachovskej priehrady je len vrchol nesmiernych ekologických škôd, ktoré vojna prináša na Ukrajinu. Boje zasiahli rozsiahle chránené územia a vzácne mokrade. Krajine hrozí toxické znečistenie, sucho i brutálne odlesňovanie. Špeciálnym rizikom sú opustené bane a jadrové elektrárne v rukách ruských okupantov.

Aký je rozsah ekologickej katastrofy po zničení Kachovskej priehrady? Ktoré ekosystémy sú vojnou najviac ohrozené a prečo škody budú pretrvávať ešte desiatky rokov? Ako vojna prinútila Ukrajincov spoliehať sa čoraz viac na obnoviteľné zdroje energie?

Odpovede ponúkol environmentalista, europoslanec a člen Progresívneho Slovenska Michal Wiezik v rozhovore so šéfredaktorkou portálu Zahraničná politika Evou Mihočkovou. Diskusiu organizuje SFPA v spolupráci s Friedrich Ebert Stiftung, PEVŠ a mediálnym partnerom denníkom SME.

Záznam z diskusie: