>
Podujatia
>
Vplyv národných volieb na smerovanie EÚ

Vplyv národných volieb na smerovanie EÚ

Ako významné spoločenské udalosti ako napríklad voľby v jednotlivých členských štátoch vplývajú na iné štáty? Ovplyvňuje EÚ len zmena vo veľkých krajinách so silnou ekonomikou? A čo malé štáty, ako Slovensko?
Miroslava Pisklová
Termín konania: 26.11.2021, 10:30
Miesto: online

Radi by sme Vás pozvali na zajtrajšiu 𝗼𝗻𝗹𝗶𝗻𝗲 diskusiu, ktorá sa bude konať od 𝟭𝟬:𝟯𝟬 𝗱𝗼 𝟭𝟮:𝟬𝟬 a venovať sa bude téme vplyvu národných volieb na smerovanie EÚ.

Diskutovať budú:

Moderátorka: Eva Mihočková, redaktorka portálu Zahraničná politika, SFPA

Svoje otázky môže posielať už teraz, prostredníctvom platformy 𝗦𝗹𝗶.𝗱𝗼 (www.sli.do)/#volbyEU
Viac informácii vo facebookvej udalosti.

A čomu sa budeme v diskusii venovať?

Nedávno sa konali spolkové voľby v Nemecku, ktoré nám priniesli okrem iného aj koniec dlhoročnej vlády Angely Merkelovej. Minulý mesiac sa volilo v Českej republike, v prvej polovici budúceho roka očakávame parlamentné voľby v Maďarsku a spoznáme aj meno nového francúzskeho prezidenta.

Ako tieto významné udalosti v jednotlivých členských štátoch vplývajú v širšej miere na celú Európsku úniu? Ovplyvňuje ju výraznejšie len zmena vedúcich predstaviteľov veľkých krajín so silnou ekonomikou? V čom spočíva a aký výrazný je v tom rozdiel v prípade volieb v menších štátoch, akými sú napríklad práve Slovensko či Česko? Napovedá výsledok českých volieb aj niečo o budúcom postavení V4 v EÚ, ktorá je ako zoskupenie posledné roky kvôli porušovaniu zásad právneho štátu viacerými jej členmi vnímaná skôr negatívne?

Záznam z diskusie:

Organizátori:

Diskusiu organizujú Európsky parlament – Kancelária na Slovensku a Slovak Foreign Policy Association (SFPA).