>
Zahraničná politika
>
Európska sociálna demokracia odmieta rétoriku Smeru a Hlasu

Európska sociálna demokracia odmieta rétoriku Smeru a Hlasu

Eva Mihočková, 05.09.2024
Zdroj: Facebook/KOZ SR

Eva Mihočková

Autorka je šéfredaktorka portálu Zahraničná politika od septembra 2021. Ako novinárka začala pracovať v STV v roku 1998 a odvtedy postupne pôsobila v redakciách televízií TA3, RTVS, portálu Euractiv.sk a týždenníkov Plus7dní a Trend. Okrem SFPA spolupracuje aj s Nadáciou Zastavme korupciu.

Suverénne na všetky strany – kde stojí Slovensko v zahraničnej politike?

Najvyšší ústavní činitelia podpísali Memorandum k zahraničnopolitickému smerovaniu SR. Zopakovali v ňom tradičné postoje strany Smer o suverénnej zahraničnej politike, ktorá sa orientuje na štyri svetové strany a pridali aj slová o ukotvení v EU a NATO. Analytik SFPA Alexander Duleba však za tým vidí len všeobecné floskuly. Vysvetľuje, že Slovensko sa dostalo do medzinárodnej izolácie a nedokáže definovať svoje skutočné národné záujmy.

Médiá znamenajú moc: Slovenská vláda sa snaží ísť maďarskou cestou

Ako „vysoko rizikovú oblasť“ označuje Európska komisia situáciu vo verejnoprávnych médiách na Slovensku. V tohtoročnej Správe o stave právneho štátu konštatuje, že Slovensko neurobilo v tomto smere žiadny pokrok. Brusel si všíma „hrozby a zastrašovanie novinárov, ich neisté pracovné podmienky a nedostatok ochrany proti žalobám.“ Slovenskí politici sa otvorene inšpirujú maďarskou mediálnou legislatívou, ale očakávať rovnaký výsledok by bolo chybou.

Francúzske voľby: Vládny pat dostáva do nebezpečných vôd aj európsku politiku

Predčasné parlamentné voľby vo Francúzsku majú len nominálneho víťaza. Najviac poslancov v novo zvolenom Národnom zhromaždení bude mať široké zoskupenie viacerých ľavicových strán, ktoré kandidovali ako Nový ľudový front. Na zostavenie vlády to však nestačí a vyhliadky na funkčnú vládnu koalíciu sú veľmi slabé. Francúzsky zmätok môže ovplyvniť celú EÚ.

Geist: Neočakávam zvrátenie zelenej politiky EÚ. Väčšina opatrení už je schválená

Eurovoľby mnohí ľudia prijali s úľavou, že mainstreamové strany majú stále väčšinu a keďže je menšia, možno si uvedomia, že musia viac držať spolu - hovorí v rozhovore vydavateľ portálu euractiv.sk Radovan Geist. Vysvetľuje, že ak by dnes európski socialisti prijali späť Smer, podkopali by tým svoju vlastnú vyjednávaciu pozíciu voči ľudovcom.

Účasť v eurovoľbách môže byť rekordná. Politici zmenili jazyk

Streľba na predsedu vlády Roberta Fica je zásadným okamihom vo vývoji slovenskej demokracie. Incident sa udial len pár týždňov pred eurovoľbami a podľa expertov zrejme výrazne ovplyvní ich výsledok. Politologička Aneta Világi očakáva, že motivovaní voliť budú práve voliči strany Smer. Vysvetľuje tiež dôvody väčšej agresivity v politickom slovníku na Slovensku.

Slovenská Konfederácia odborových zväzov SR pomohla vďaka svojmu medzinárodnému postaveniu presadiť viaceré témy na európskej úrovni. „Smernica o minimálnej mzde sa začala riešiť na pôde Európskej komisie vďaka iniciatíve slovenských odborov práve cez Európsku odborovú konfederáciu,“ hovorí prezidentka KOZ SR Monika Uhlerová. 

Približuje, že kvôli neexistujúcemu ukotveniu slovenských vládnych strán v európskych straníckych štruktúrach sa im aj ťažšie presadzujú rôzne politiky na európskej úrovni. „Keď ako odborári diskutujeme o rôznych európskych smerniciach, tak nás vedenie Európskej odborovej organizácie vyzve, aby sme komunikovali danú tému so svojimi národnými europoslancami a pomohli ju tak presadiť. Lenže keď slovenskí poslanci nie sú ukotvení v žiadnej frakcii, tak sa s nimi môžeme baviť ako chceme, ale nikde to nepresadia.“

Monika Uhlerová tiež vysvetľuje, prečo majú Hlas a Smer v európskych straníckych štruktúrach stopku: „Nicolas Schmit od európskych socialistov mi povedal, že pre nich je rétorika Smeru a Hlasu neakceptovateľná. Ide najmä o témy ako je vojna na Ukrajine, príklon k Rusku a aj koaličné partnerstvo s SNS.“

Ako by mala fungovať moderná sociálna demokracia a aké témy by mala presadzovať? A čo znamená podpora KOZ SR protestujúcim kultúrnym pracovníkom na Slovensku? Dozviete sa v priloženom rozhovore s Monikou Uhlerovou, ktorý viedla šéfredaktorka Zahraničnej politiky SFPA Eva Mihočková. Diskusiu organizuje SFPA a Friedrich Ebert Stiftung, v spolupráci s PEVŠ a mediálnym partnerom denníkom Sme.