>
Zahraničná politika
>
Kvóty na ženy v EÚ – Slovensko sa pri hlasovaní zdržalo

Kvóty na ženy v EÚ – Slovensko sa pri hlasovaní zdržalo

Eva Mihočková, 15.07.2022

Eva Mihočková

Autorka je šéfredaktorka portálu Zahraničná politika od septembra 2021. Ako novinárka začala pracovať v STV v roku 1998 a odvtedy postupne pôsobila v redakciách televízií TA3, RTVS, portálu Euractiv.sk a týždenníkov Plus7dní a Trend. Okrem SFPA spolupracuje aj s Nadáciou Zastavme korupciu.

Strážay: Zastaviť vojenskú pomoc Ukrajine by vôbec nebolo jednoduché

Zo Slovenska sa po voľbách môže stať hráč s nepredvídateľnými ťahmi. Neznamená to úplnú zmenu kurzu v zahraničnej politike, ale skôr pozíciu ambivalentného partnera s často dvojtvárnymi pozíciami. Uvádza to v rozhovore riaditeľ SFPA Tomáš Strážay, ktorý komentuje analýzu povolebných scenárov na Slovensku.

Putinov režim v Rusku začal zlyhávať a ďalší puč môže prísť

Analytik Alexander Duleba vysvetľuje, že šéf žoldnierskej Vagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin predstavuje reálnu politickú alternatívu voči Putinovi, ktorá môže zvíťaziť najneskôr v budúcom roku počas prezidentských volieb. Približuje pozadie ozbrojeného ťaženia vagnerovcov na Moskvu, Prigožinove ciele a jeho alternatívny plán vojny na Ukrajine.

Ak chcete vidieť ekocídu, choďte sa pozrieť na Ukrajinu

Škody na prírode spôsobené vojnou na Ukrajine sa odhadujú na 50 miliárd dolárov. Ruskí okupanti ničia chránené územia, pália lesy a likvidujú chránené druhy zvierat. Zničenie Kachovskej priehrady a následné záplavy bol len vrchol rozsiahlej ekocídy, ktorá prebieha na Ukrajine. Následky sa prelievajú aj na územie EÚ.

Spolupráca s Ukrajinou by mohla priniesť aj rozvoj nemocníc a podnikania

Cezhraničná spolupráca slovensko-ukrajinských regiónov má potenciál rozvíjať nielen cestovný ruch, ale aj zdravotné a sociálne služby, podnikanie, či vzdelávanie. Európske programy ponúkaju na tento účel nemalé finančné zdroje. Musí sa však nájsť chuť a vôľa konať.

Drsné podmienky hranice s Ukrajinou niektorých policajtov Frontexu prekvapili

Na Slovensko prišlo od minulého roka 128 zahraničných policajtov v rámci európskej agentúry Frontex, aby pomohli pri zvládaní náporu utečencov z Ukrajiny. Riaditeľ hraničnej polície Robert Gucký približuje, akú techniku priniesli a ako fungovali v neľahkom horskom teréne.

V EÚ sa zrodila dohoda na novej smernici, ktorá určuje kvóty na zastúpenie žien vo vedení veľkých firiem obchodovaných na burze od roku 2026. Ide o dlho pripravovanú legislatívu, ktorú roky blokovali viaceré, najmä konzervatívne krajiny. Expertka na rodovú rovnosť z Ministerstva spravodlivosti SR Oľga Pietruchová vysvetľuje, že prielom v rokovaniach umožnilo francúzske predsedníctvo a zmena vlády v Berlíne. 

„Maďari a Poliaci to naďalej odmietajú, ale nemajú silu to zablokovať úplne, pretože smernica sa schvaľuje kvalifikovanou väčšinou. Ale zmenil sa postoj Nemecka, ktorý bol dohodobo negatívny. Nemci sa stavali proti antidiskriminačnej legislatíve, ktorá sa vzťahovala na súkromné spoločnosti. Teraz sa zmenila politická garnitúra v Berlíne a k tomu nastúpilo aj francúzske predsedníctvo v Rade, pre ktoré to bola dôležitá téma. To sú dva kľúčové momenty, ktoré umožnili zmenu,“ vysvetľuje O. Pietruchová, ktorá má na ministerstve spravodlivosti v rámci odboru ľudských práv v kompetencii rodovú rovnosť a domáce násilie.

Spočiatku bolo aj Slovensko v tábore krajín, ktoré predmetnú smernicu o kvótach na ženy odmietalo. Teraz svoju pozíciu zmiernilo v súlade so zmenou nemeckého postoja. Slovenský zástupca vo Výbore stálych predstaviteľov členských krajín v Bruseli (Coreper) však ruku za smernicu nezdvihol. 

„Na Coreperi sa Slovensko pri hlasovaní o návrhu smernice o kvótach zdržalo. Najprv sme boli proti, teraz to vyzerá tak, že sme neutrálni. Teším sa, že nie sme aspoň v tábore odporcov s Maďarmi a Poliakmi,“ hovorí O. Pietruchová.

V rozhovore pre SFPA a Nadáciu Friedrich Ebert Stiftung ďalej približuje, ako by mohlo uplatňovanie kvót na ženy fungovať na Slovensku, čo v tomto smere vyčíta Európskej komisii a aká je podstata ďalších dvoch pripravovaných smerníc o platových rozdieloch medzi pohlaviami a o domácom násilí.