>
Zahraničná politika
>
Kvóty na ženy v EÚ – Slovensko sa pri hlasovaní zdržalo

Kvóty na ženy v EÚ – Slovensko sa pri hlasovaní zdržalo

Eva Mihočková, 15.07.2022

Eva Mihočková

Autorka je šéfredaktorka portálu Zahraničná politika od septembra 2021. Ako novinárka začala pracovať v STV v roku 1998 a odvtedy postupne pôsobila v redakciách televízií TA3, RTVS, portálu Euractiv.sk a týždenníkov Plus7dní a Trend. Okrem SFPA spolupracuje aj s Nadáciou Zastavme korupciu.

V EÚ kriticky chýba pracovná sila. Aké sú riešenia?

Letiská obmedzujú prevádzku, verejní dopravcovia rušia spoje, nemocnice zatvárajú oddelenia a reštaurácie krachujú. Na Slovensku i v celej EÚ chýba pracovná sila. Kam sa strácajú kvalifikovaní zamestnanci a ako ich pritiahnuť späť? Odpovedá ekonóm Martin Kahanec z inštitútu CELSI.

Hranica a kufre plné peňazí. Prečo Ukrajinci privážajú hotovosť?

Na slovensko-ukrajinskej hranici colníci opakovane riešia Ukrajincov, ktorí na Slovensko privážajú veľkú hotovosť. Objavili sa aj prípady, keď išlo o milióny eur v kufri. Advokát Andrej Leontiev vysvetľuje, kedy sú to špinavé peniaze a kedy životná nevyhnutnosť.

Boris Johnson skončil. Aká bude Veľká Británia s novým lídrom?

Nový britský premiér alebo premiérka budú menej toxickí vo vzťahu k EÚ a čaká ich ťažká úloha nastaviť nové vzťahy s Bruselom po brexite, hovorí expert na britskú politiku Marek Bičan. Britská pozícia voči Rusku a Ukrajine sa však nezmení.

Spolupráca V4 je zložitá, ale dôležitá v kontexte vojny na Ukrajine

Slovensko preberá od júla predsedníctvo vo Vyšehrádskej skupine a tiež v rámci Slavkovského formátu. Tomáš Strážay vysvetľuje, prečo bude spolupráca V4 najmä praktická a ako by jej potenciál zmenilo členstvo Ukrajiny v EÚ.

Viac lokálnych aktérov i peňazí – humanitárnu pomoc čakajú zmeny

Európska únia vyčlenila na humanitárnu pomoc pre Ukrajinu od začiatku roka 243 miliónov eur. Michael Köhler, generálny riaditeľ DG ECHO uisťuje, že zdrojov bude oveľa viac. V rozhovore približuje, ako chce spolupracovať s mimovládnym sektorom a aké zmeny čakajú európsku humanitárnu pomoc vo svete.

V EÚ sa zrodila dohoda na novej smernici, ktorá určuje kvóty na zastúpenie žien vo vedení veľkých firiem obchodovaných na burze od roku 2026. Ide o dlho pripravovanú legislatívu, ktorú roky blokovali viaceré, najmä konzervatívne krajiny. Expertka na rodovú rovnosť z Ministerstva spravodlivosti SR Oľga Pietruchová vysvetľuje, že prielom v rokovaniach umožnilo francúzske predsedníctvo a zmena vlády v Berlíne. 

„Maďari a Poliaci to naďalej odmietajú, ale nemajú silu to zablokovať úplne, pretože smernica sa schvaľuje kvalifikovanou väčšinou. Ale zmenil sa postoj Nemecka, ktorý bol dohodobo negatívny. Nemci sa stavali proti antidiskriminačnej legislatíve, ktorá sa vzťahovala na súkromné spoločnosti. Teraz sa zmenila politická garnitúra v Berlíne a k tomu nastúpilo aj francúzske predsedníctvo v Rade, pre ktoré to bola dôležitá téma. To sú dva kľúčové momenty, ktoré umožnili zmenu,“ vysvetľuje O. Pietruchová, ktorá má na ministerstve spravodlivosti v rámci odboru ľudských práv v kompetencii rodovú rovnosť a domáce násilie.

Spočiatku bolo aj Slovensko v tábore krajín, ktoré predmetnú smernicu o kvótach na ženy odmietalo. Teraz svoju pozíciu zmiernilo v súlade so zmenou nemeckého postoja. Slovenský zástupca vo Výbore stálych predstaviteľov členských krajín v Bruseli (Coreper) však ruku za smernicu nezdvihol. 

„Na Coreperi sa Slovensko pri hlasovaní o návrhu smernice o kvótach zdržalo. Najprv sme boli proti, teraz to vyzerá tak, že sme neutrálni. Teším sa, že nie sme aspoň v tábore odporcov s Maďarmi a Poliakmi,“ hovorí O. Pietruchová.

V rozhovore pre SFPA a Nadáciu Friedrich Ebert Stiftung ďalej približuje, ako by mohlo uplatňovanie kvót na ženy fungovať na Slovensku, čo v tomto smere vyčíta Európskej komisii a aká je podstata ďalších dvoch pripravovaných smerníc o platových rozdieloch medzi pohlaviami a o domácom násilí.