Eva Mihočková
Autorka je šéfredaktorka portálu Zahraničná politika od septembra 2021. Ako novinárka začala pracovať v STV v roku 1998 a odvtedy postupne pôsobila v redakciách televízií TA3, RTVS, portálu Euractiv.sk a týždenníkov Plus7dní a Trend. Okrem SFPA spolupracuje aj s Nadáciou Zastavme korupciu.
Slovenskí odborári majú na rozdiel od slovenských vládnych strán dobré postavenie v európskych štruktúrach. Ich snahám presadzovať konkrétne témy na európskej úrovni však nepomáha izolácia Smeru a Hlasu v Európskom parlamente. Ako to vyzerá v praxi a čo presne vyčítajú európski socialisti Robertovi Ficovi vysvetľuje v rozhovore Monika Uhlerová, prezidentka Konfederácie odborových zväzov SR. Približuje tiež, prečo je dnes sociálna demokracia v EÚ oslabená a aké sú riešenia.
Ako „vysoko rizikovú oblasť“ označuje Európska komisia situáciu vo verejnoprávnych médiách na Slovensku. V tohtoročnej Správe o stave právneho štátu konštatuje, že Slovensko neurobilo v tomto smere žiadny pokrok. Brusel si všíma „hrozby a zastrašovanie novinárov, ich neisté pracovné podmienky a nedostatok ochrany proti žalobám.“ Slovenskí politici sa otvorene inšpirujú maďarskou mediálnou legislatívou, ale očakávať rovnaký výsledok by bolo chybou.
Predčasné parlamentné voľby vo Francúzsku majú len nominálneho víťaza. Najviac poslancov v novo zvolenom Národnom zhromaždení bude mať široké zoskupenie viacerých ľavicových strán, ktoré kandidovali ako Nový ľudový front. Na zostavenie vlády to však nestačí a vyhliadky na funkčnú vládnu koalíciu sú veľmi slabé. Francúzsky zmätok môže ovplyvniť celú EÚ.
Eurovoľby mnohí ľudia prijali s úľavou, že mainstreamové strany majú stále väčšinu a keďže je menšia, možno si uvedomia, že musia viac držať spolu - hovorí v rozhovore vydavateľ portálu euractiv.sk Radovan Geist. Vysvetľuje, že ak by dnes európski socialisti prijali späť Smer, podkopali by tým svoju vlastnú vyjednávaciu pozíciu voči ľudovcom.
Streľba na predsedu vlády Roberta Fica je zásadným okamihom vo vývoji slovenskej demokracie. Incident sa udial len pár týždňov pred eurovoľbami a podľa expertov zrejme výrazne ovplyvní ich výsledok. Politologička Aneta Világi očakáva, že motivovaní voliť budú práve voliči strany Smer. Vysvetľuje tiež dôvody väčšej agresivity v politickom slovníku na Slovensku.
Otvorená náruč sa zatvorila. Európske krajiny, na čele s Nemeckom, ktoré ešte v roku 2015 otvorene prijímali migrantov nelegálne prúdiacich na starý kontinent, zmenili názor. Dnes sa Európska únia snaží udržať utečencov v susedných krajinách Afganistanu a v Turecku. Na tento cieľ chce vyčleniť 1,2 miliardy eur. Úspech tohto plánu je však neistý, pretože situácia v regióne je napätá.
Slovensko sa podľa riaditeľa Migračného úradu MV SR Jána Orlovského nemôže tváriť, že Afganistan nie je jeho problém. Má svoj diel zodpovednosti a aj preto už na slovenské územie prišlo 64 afgánskych utečencov.
Ministerstvo zahraničných vecí SR však má zoznam s ďalšími stovkami ľudí, ktorí by sa chceli dostať na Slovensko, pretože k nemu majú nejaký vzťah. Či existuje plán na ich evakuáciu a ako chce Európska únia riešiť zamrznutý problém spoločnej migračnej politiky približuje v rozhovore pre Zahraničnú politiku Ján Orlovský.
Ján Orlovský
Je riaditeľom Migračného úradu MV SR od januára 2021. Pred nástupom do funkcie pôsobil ako riaditeľ Nadácie otvorenej spoločnosti (2015 – 2020) a bol tiež hovorcom spoločnosti Západoslovenská energetika (2003 – 2014). V minulosti pracoval aj ako tretí tajomník a radca na zastupiteľskom úrade SR vo Washingtone (1993 – 2002).