>
Zahraničná politika
>
Rozvojová pomoc sa posúva na vyššiu úroveň vďaka inováciám

Rozvojová pomoc sa posúva na vyššiu úroveň vďaka inováciám

Eva Mihočková, 03.06.2022

Eva Mihočková

Autorka je šéfredaktorka portálu Zahraničná politika od septembra 2021. Ako novinárka začala pracovať v STV v roku 1998 a odvtedy postupne pôsobila v redakciách televízií TA3, RTVS, portálu Euractiv.sk a týždenníkov Plus7dní a Trend. Okrem SFPA spolupracuje aj s Nadáciou Zastavme korupciu.

Drsné podmienky hranice s Ukrajinou niektorých policajtov Frontexu prekvapili

Na Slovensko prišlo od minulého roka 128 zahraničných policajtov v rámci európskej agentúry Frontex, aby pomohli pri zvládaní náporu utečencov z Ukrajiny. Riaditeľ hraničnej polície Robert Gucký približuje, akú techniku priniesli a ako fungovali v neľahkom horskom teréne.

Ako drony menia pravidlá hry na hranici (i v biznise)

Bzučiace stroje schopné autonómneho letu spôsobili veľké zmeny vo fungovaní pašeráckeho biznisu na slovensko - ukrajinskej hranici. Ako pohraničníci dokážu odchytávať drony prevážajúce cigarety a prečo ešte stále nie je možné, aby drony nahradili kuriérov s pizzou? Odpovedajú vedci z Ústavu robotiky a kybernetiky na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave.

Môžu sa stať radikáli nevyhnutnými politickými partnermi?

Radikálne euroskeptické a populistické strany masovo oslovujú voličov v mnohých európskych krajinách a uspieť môžu aj na Slovensku. Postupne sa tak stávajú akceptovanými partnermi štandardných politických strán a vstupujú do vlád. Analytik Radovan Geist vysvetľuje, čo stojí za týmto fenoménom a ako môže z dlhodobého hľadiska ovplyvniť fungovanie Európskej únie.

Aký bol rok 2022 podľa autorov Ročenky zahraničnej politiky?

Vojenská pomoc Ukrajine, ruská vojenská agresia, energetická kríza, problémy s Maďarskom a boj s dezinformáciami - to všetko sú témy, ktoré v uplynulom roku dominovali slovenskej zahraničnej politike. Ich analýzu prináša Ročenka zahraničnej politiky, ktorú vydáva SFPA. Obsah komentujú jej vybraní autori v diskusii.

Zahraničná politika je v zajatí domácich udalostí

Slovensko je v informačnej búrke a zahraničná politika je jej epicentrom - uviedla prezidentka Zuzana Čaputová počas Hodnotiacej konferencie zahraničnej politiky. Podľa premiéra Eduarda Hegera je kľúčové prestať rojčiť o pozícii mosta medzi Východom a Západom, pretože Putin nehľadá most, ale korisť. Kam Slovensko smeruje a kde začalo udávať tón?

Občianska spoločnosť musí reagovať na meniace sa trendy a nové výzvy vo svete. Aktuálne je to najmä vojna na Ukrajine, klimatické zmeny a hroziaca globálna potravinová kríza. Do hry vstupuje aj nová úloha inovácií, ktoré menia spôsob, akým je poskytovaná rozvojová spolupráca. 

„Občianska spoločnosť musí inovovať svoje pôsobenie a stať sa aktívnejším politickým aktérom,“ hovorí riaditeľka konfederácie CONCORD Europe Tanya Cox, ktorá pricestovala do Bratislavy pri príležitosti konania medzinárodnej konferencie Ambrela Development Forum 24. mája 2022.

Na podujatí sa zúčastnilo viac ako stoštyridsať expertov na medzinárodný rozvoj z viac ako dvadsiatich krajín. Analyzovali dôsledky humanitárnej krízy, ktorú spustila vojna na Ukrajine a hľadali riešenia pre celý humanitárny a rozvojový sektor.

V tomto procese je kľúčové zdieľanie skúsenosti aktérov mimovládneho sektora z celého sveta, čo je dnes oveľa jednoduchšie vďaka digitálnym technológiám i spoločným interaktívnym stretnutiam ako je Ambrela Development Forum.

Počas konferencie sa hovorilo aj o nových trendoch. Ideálnym partnerom občianskej spoločnosti sa stávajú malé startupy. „Často majú inovatívne riešenia problémov, ktoré sú v centre našej pozornosti. Napríklad pre ľudí s rôznymi znevýhodneniami, ktorí majú problém sa integrovať do spoločnosti, ale aj v oblasti zmeny klímy, udržateľného poľnohospodárstva a podobne,“ približuje T. Cox.

Aká by mala byť reakcia občianskej spoločnosti na nové výzvy a problémy s financovaním? Vysvetľuje Tanya Cox, riaditeľka konfederácie CONCORD Europe v priloženom rozhovore.