Eva Mihočková
Autorka je šéfredaktorka portálu Zahraničná politika od septembra 2021. Ako novinárka začala pracovať v STV v roku 1998 a odvtedy postupne pôsobila v redakciách televízií TA3, RTVS, portálu Euractiv.sk a týždenníkov Plus7dní a Trend. Okrem SFPA spolupracuje aj s Nadáciou Zastavme korupciu.
Uplynulý rok bol pre európske dianie zásadný. Naštartovali sa procesy v zahraničnej politike i energetike, ktoré poznačia vývoj na dlhú dobu dopredu. Experti SFPA hodnotia, čím bude EÚ žiť v tomto roku, ako môžu dopadnúť voľby v Poľsku i dianie v Maďarsku a vojnu na Ukrajine.
Americký protiinflačný zákon vyvolal veľké obavy na strane EÚ. Brusel hovorí o diskriminácii, protekcionizme a chystá ako odpoveď vlastný zákon na podporu zelených technológií. Čo všetko je v hre a prečo je globalizácia na križovatke vysvetľuje europoslanec Ivan Štefanec.
Európska komisia schválila Slovensku nový operačný program eurofondov vo výške 13 miliárd eur. Prioritou má byť podpora zaostávajúcich regiónov. Podľa Antona Marcinčina Slovensko nedokáže tieto peniaze zmysluplne vyčerpať. Problémov je viac, ale predovšetkým chýba systém a decentralizácia.
„Dvojtvárnosť Číny a postavenie Egypta sú dva dôvody, ktoré viedli k neuspokojivému výsledku summitu COP 27,“ hovorí v rozhovore štátny tajomník ministerstva životného prostredia Michal Kiča. Štáty sa však dohodli na vzniku nového Fondu solidarity bohatých s chudobnými. Prečo sa nepodarilo dosiahnuť viac?
Do Európy sa opäť valí migračná vlna. Počty utečencov narástli na balkánskej trase o 170 % a títo migranti prechádzajú aj cez Slovensko. Riaditeľ migračného úradu Ján Orlovský vysvetľuje, prečo je uzatváranie hraníc vo vnútri Schengenu skôr divadlo pre verejnosť ako efektívne riešenie.
Občianska spoločnosť musí reagovať na meniace sa trendy a nové výzvy vo svete. Aktuálne je to najmä vojna na Ukrajine, klimatické zmeny a hroziaca globálna potravinová kríza. Do hry vstupuje aj nová úloha inovácií, ktoré menia spôsob, akým je poskytovaná rozvojová spolupráca.
„Občianska spoločnosť musí inovovať svoje pôsobenie a stať sa aktívnejším politickým aktérom,“ hovorí riaditeľka konfederácie CONCORD Europe Tanya Cox, ktorá pricestovala do Bratislavy pri príležitosti konania medzinárodnej konferencie Ambrela Development Forum 24. mája 2022.
Na podujatí sa zúčastnilo viac ako stoštyridsať expertov na medzinárodný rozvoj z viac ako dvadsiatich krajín. Analyzovali dôsledky humanitárnej krízy, ktorú spustila vojna na Ukrajine a hľadali riešenia pre celý humanitárny a rozvojový sektor.
V tomto procese je kľúčové zdieľanie skúsenosti aktérov mimovládneho sektora z celého sveta, čo je dnes oveľa jednoduchšie vďaka digitálnym technológiám i spoločným interaktívnym stretnutiam ako je Ambrela Development Forum.
Počas konferencie sa hovorilo aj o nových trendoch. Ideálnym partnerom občianskej spoločnosti sa stávajú malé startupy. „Často majú inovatívne riešenia problémov, ktoré sú v centre našej pozornosti. Napríklad pre ľudí s rôznymi znevýhodneniami, ktorí majú problém sa integrovať do spoločnosti, ale aj v oblasti zmeny klímy, udržateľného poľnohospodárstva a podobne,“ približuje T. Cox.
Aká by mala byť reakcia občianskej spoločnosti na nové výzvy a problémy s financovaním? Vysvetľuje Tanya Cox, riaditeľka konfederácie CONCORD Europe v priloženom rozhovore.