>
Zahraničná politika
>
Čo zmôže EÚ v otázkach práv LGBTI+ ľudí? 

Čo zmôže EÚ v otázkach práv LGBTI+ ľudí? 

Eva Mihočková, 31.10.2022
Zdroj: Pixabay.com

Eva Mihočková

Autorka je šéfredaktorka portálu Zahraničná politika od septembra 2021. Ako novinárka začala pracovať v STV v roku 1998 a odvtedy postupne pôsobila v redakciách televízií TA3, RTVS, portálu Euractiv.sk a týždenníkov Plus7dní a Trend. Okrem SFPA spolupracuje aj s Nadáciou Zastavme korupciu.

Francúzske voľby: Vládny pat dostáva do nebezpečných vôd aj európsku politiku

Predčasné parlamentné voľby vo Francúzsku majú len nominálneho víťaza. Najviac poslancov v novo zvolenom Národnom zhromaždení bude mať široké zoskupenie viacerých ľavicových strán, ktoré kandidovali ako Nový ľudový front. Na zostavenie vlády to však nestačí a vyhliadky na funkčnú vládnu koalíciu sú veľmi slabé. Francúzsky zmätok môže ovplyvniť celú EÚ.

Geist: Neočakávam zvrátenie zelenej politiky EÚ. Väčšina opatrení už je schválená

Eurovoľby mnohí ľudia prijali s úľavou, že mainstreamové strany majú stále väčšinu a keďže je menšia, možno si uvedomia, že musia viac držať spolu - hovorí v rozhovore vydavateľ portálu euractiv.sk Radovan Geist. Vysvetľuje, že ak by dnes európski socialisti prijali späť Smer, podkopali by tým svoju vlastnú vyjednávaciu pozíciu voči ľudovcom.

Účasť v eurovoľbách môže byť rekordná. Politici zmenili jazyk

Streľba na predsedu vlády Roberta Fica je zásadným okamihom vo vývoji slovenskej demokracie. Incident sa udial len pár týždňov pred eurovoľbami a podľa expertov zrejme výrazne ovplyvní ich výsledok. Politologička Aneta Világi očakáva, že motivovaní voliť budú práve voliči strany Smer. Vysvetľuje tiež dôvody väčšej agresivity v politickom slovníku na Slovensku.

Zahraničná politika v roku 2023: Debata autorov Ročenky

Slovenská zahraničná politika zaznamenala turbulentný vývoj v roku 2023. Hoci nová slovenská vláda naďalej zdôrazňuje, že SR zostáva plne ukotveným členom EU a NATO s kontinuálnym zahranično-politickým smerovaním, viaceré aspekty sa zmenili. Vláda začala iným spôsobom komunikovať témy súvisiace s vojnou na Ukrajine a osvojila si proruský slovník. Ako vývoj uplynulého roka vnímajú experti SFPA?

Je zarobené na dokonalú búrku. Spoločnosť je hlboko polarizovaná

Slovensko je rozdelené na znepriatelené tábory, ktoré si navzájom nedôverujú a takmer vôbec spolu nekomunikujú. Podľa Zuzany Wienk je to nebezpečná situácia, ktorá podporuje radikalizáciu. „Máme praveké mozgy, stredoveké inštitúcie a moderné technológie - to nemôže dopadnúť dobre.“ Riešením je podľa nej spolupráca a budovanie dôvery v inštitúcie. Čo sú najlepšie príklady zo zahraničia?

Vražda dvoch gej mužov pred bratislavským barom Tepláreň otriasla aj európskym priestorom. Európsky parlament prijal rezolúciu, v ktorej vyzýva slovenskú vládu a Národnú radu Slovenskej republiky, aby preukázali skutočné odhodlanie jasne pokročiť vpred v ochrane LGBTI+ osôb pred akoukoľvek formou trestných činov z nenávisti a homofóbie.

Zároveň europoslanci vyzvali slovenskú vládu a parlament, aby zabezpečili rovnaké práva queer ľudí, vrátane právneho uznania párov rovnakého pohlavia. Je to prekročenie kompetencií Európskeho parlamentu, ako tvrdia slovenskí konzervatívni europoslanci, ktorí rezolúciu odmietli podporiť? 

Tému podrobne vysvetľuje právnička a podpredsedníčka Progresívneho Slovenska Lucia Plaváková v rozhovore so šéfredaktorkou portálu Zahraničná politika Evou Mihočkovou. Vysvetľuje, že EÚ nemá priamu kompetenciu vstupovať do úpravy práv LGBTI+ ľudí a ani to nerobí. Môže zasiahnuť len v prípade, ak členský štát zjavne túto skupinu diskriminuje, ako sa to stalo v prípade Maďarska, kde Brusel podal žalobu.

Európska komisia zažalovala Maďarsko pre zákon, ktorý vymazáva existenciu LGBTI+ ľudí z verejného priestoru a vzdelávacieho systému. „Obdobný zákon teraz predložili do slovenského parlamentu aj Kuffovci a vôbec sa nehanbia odvolávať priamo na tento maďarský zákon v dôvodovej správe. Ak by prešiel, tak by aj Slovensko mohlo skončiť na súde, pretože ide o prípad zjavnej diskriminácie,“ hovorí Lucia Plaváková.

Téma queer ľudí sa v európskom práve posudzuje cez optiku ľudských práv, ktoré prirodzene zahŕňajú aj práva LGBTI+ osôb. Súčasťou práva EÚ je Charta základných práv, ktorá sa venuje aj nediskriminácii. „Európska únia predsa vznikla po druhej svetovej vojne, keď určité skupiny obyvateľstva boli vyvraždené na základe rasovej či inej odlišnosti a myšlienka EÚ je založená na tom, aby sa tieto hrôzy už nikdy viac nezopakovali.“

Preto je podľa Lucie Plavákovej správne a logické, že EÚ veľmi dbá o zásadu nediskriminácie na akomkoľvek základe, pretože aj na Slovensku sa ukázalo, že nenávistné slová môžu prerásť v činy, ktoré prinášajú smrť.

Odporcovia registrovaných partnerstiev sa často odvolávajú na obavu, že následne by prišiel z Bruselu tlak aj na automatické uznanie manželstiev osôb rovnakého pohlavia.

„To je veľmi rozšírené klamstvo,“ hovorí podpredsedníčka Progresívneho Slovenska. „Neexistuje žiadne rozhodnutie európskeho ani iného súdu, ktoré by to potvrdzovalo.“ 

Konzervatívci často argumentujú prípadom z Rakúska, kde však išlo o nezosobášený pár rovnakého pohlavia, ktorý si úspešne na súde vydobyl možnosť tzv. priosvojenia dieťaťa, čo bolo dovtedy možné len pre nezosobášené páry opačného pohlavia. 

„Tam vôbec nešlo o manželstvo alebo partnerstvo. Išlo len o posúdenie situácie dvoch párov v rovnakej situácii, ktoré však nemali rovnaké práva, pretože jeden z nich tvorili LGBTI+ osoby. To bolo súdom označené za diskriminačné a štát musel zabezpečiť nápravu,“ vysvetľuje Lucia Plaváková.

 Dodáva, že existujú rozhodnutia národných ústavných súdov, na základe ktorých štát uzákonil manželstvo osôb rovnakého pohlavia, napríklad v Slovinsku. Ale toto rozhodnutie sa neodvíjalo od prvotnej existencie nejakého registrovaného partnerstva. Išlo len o základný princíp nediskriminácie.

„Menej sa už spomínajú iné rozhodnutia Európskeho súdu pre ľudské práva, podľa ktorých neexistencia akejkoľvek právnej úpravy pre páry rovnakého pohlavia je v rozpore s Európskym dohovorom o ľudských právach a preto je zrejmé, že Slovensko nerešpektuje svoje medzinárodné ľudsko-právne záväzky.“

Viac o téme sa dozviete v priloženom videorozhovore. Diskusiu organizuje SFPA a Nadácia Friedrich Ebert Stiftung.