Eva Mihočková
Autorka je šéfredaktorka portálu Zahraničná politika od septembra 2021. Ako novinárka začala pracovať v STV v roku 1998 a odvtedy postupne pôsobila v redakciách televízií TA3, RTVS, portálu Euractiv.sk a týždenníkov Plus7dní a Trend. Okrem SFPA spolupracuje aj s Nadáciou Zastavme korupciu.
Slovensku po voľbách hrozí demokratická kontrarevolúcia a priklonenie sa k vojnovému agresorovi Rusku - hovorí minister zahraničných vecí Rastislav Káčer. V rozhovore vysvetľuje, prečo by EÚ so Slovenskom nemala toľko trpezlivosti ako má dnes s Orbánovým Maďarskom a kde ležia korene slovenského antiamerikanizmu.
Slovenská spoločnosť patrí medzi najviac euroskeptické v rámci EÚ. Politologička Aneta Világi v rozhovore vysvetľuje, že je to zodpovednosť politických elít, ako aj existencie euroskeptických naratívov, ktoré si ako legendy ľudia podávajú medzi sebou. Riešením je vytvoriť vlastné pozitívne príbehy o EÚ, ktoré by si politici osvojili a aktívne šírili v diskusiách.
Európska únia odložila schválenie definitívnej stopky na predaj áut so spaľovacím motorom. Dôvodom sú výhrady niektorých krajín vrátane Nemecka, ktoré požaduje výnimku na e-palivá. Je to racionálne a čo bude znamenať prechod na elektromobilitu pre slovenskú ekonomiku?
Koniec vojny na Ukrajine je v nedohľadne, hovorí analytik SFPA Alexander Duleba. Vysvetľuje, prečo Ukrajinci potrebujú ťažké zbrane, v čom sú ich silné stránky na bojisku a ako dopadla mierová ponuka, ktorú Kyjev už raz Moskve ponúkol. Aké sú možné scenáre ďalšieho vývoja konfliktu?
Uplynulý rok bol pre európske dianie zásadný. Naštartovali sa procesy v zahraničnej politike i energetike, ktoré poznačia vývoj na dlhú dobu dopredu. Experti SFPA hodnotia, čím bude EÚ žiť v tomto roku, ako môžu dopadnúť voľby v Poľsku i dianie v Maďarsku a vojnu na Ukrajine.
V Maďarsku jednoznačne zvíťazil Viktor Orbán a zostavuje svoju štvrtú vládu kontinuálne za sebou. Pomohla mu téma vojny na Ukrajine, kde sa šikovne štylizoval do roly ochrancu mieru v Maďarsku, ale aj spriaznené médiá, ktoré nedávali priestor opozičným kandidátom.
Veľkú úlohu v Orbánovom víťazstve zohrala aj sociálno-ekonomická politika a najmä neschopná opozícia, ktorá nedokázala prísť s programom a víziou, ktorá by presvedčila maďarskú verejnosť. O vlastnom zlyhaní hovoria aj samotní maďarskí opoziční politici.
„Opozícii chýbala väčšia vízia, ktorá by ponúkala viac ako len odstavenie Orbána,“ hovorí v rozhovore riaditeľ SFPA a expert na strednú Európu Tomáš Strážay.
Viktor Orbán je aktuálne pre svoju politiku voči Ukrajine izolovaný nielen v rámci EÚ ale aj V4. Ak bude chcieť nadviazať na svoje pevné spojenectvo s Poľskom, bude musieť zmeniť niektoré svoje postoje a jasnejšie sa vymedziť voči ruskej agresii na Ukrajine. Orbánovo presvedčivé víťazstvo v Maďarsku by však mohlo posilniť aj autoritárske sily vo zvyšku V4.
„Ak by sa na Slovensku dostali k moci ultraradikálne politické strany, môžeme očakávať príklon k Orbánovej vláde. Ale nemuselo by to znamenať automaticky zlepšenie regionálnej spolupráce medzi Slovenskom a Maďarskom,“ vysvetľuje T. Strážay.
Po maďarských voľbách ležia na stole viaceré otázky. Bude teraz pre EÚ ťažšie kritizovať štýl vládnutia Viktora Orbána, ktorý získal mimoriadne silný mandát od maďarských voličov? Odblokuje Brusel peniaze z Plánu obnovy pre Maďarsko? Ako sa zmení Viktor Orbán vo svojom štvrtom volebnom období za sebou a čo budú jeho priority? Odpovede ponúka Tomáš Strážay v diskusii s Evou Mihočkovou, ktorú zorganizovala SFPA v spolupráci s nadáciou Friedrich Ebert Stiftung.