Eva Mihočková
Autorka je šéfredaktorka portálu Zahraničná politika od septembra 2021. Ako novinárka začala pracovať v STV v roku 1998 a odvtedy postupne pôsobila v redakciách televízií TA3, RTVS, portálu Euractiv.sk a týždenníkov Plus7dní a Trend. Okrem SFPA spolupracuje aj s Nadáciou Zastavme korupciu.
Letiská obmedzujú prevádzku, verejní dopravcovia rušia spoje, nemocnice zatvárajú oddelenia a reštaurácie krachujú. Na Slovensku i v celej EÚ chýba pracovná sila. Kam sa strácajú kvalifikovaní zamestnanci a ako ich pritiahnuť späť? Odpovedá ekonóm Martin Kahanec z inštitútu CELSI.
Na slovensko-ukrajinskej hranici colníci opakovane riešia Ukrajincov, ktorí na Slovensko privážajú veľkú hotovosť. Objavili sa aj prípady, keď išlo o milióny eur v kufri. Advokát Andrej Leontiev vysvetľuje, kedy sú to špinavé peniaze a kedy životná nevyhnutnosť.
EÚ prijíma aktuálne niekoľko dôležitých smerníc, ktoré sa týkajú rodovej rovnosti. Ide o kvóty na ženy, platové rozdiely i domáce násilie. Oľga Pietruchová vysvetľuje, čo to prinesie do praxe a aká je slovenská pozícia.
Nový britský premiér alebo premiérka budú menej toxickí vo vzťahu k EÚ a čaká ich ťažká úloha nastaviť nové vzťahy s Bruselom po brexite, hovorí expert na britskú politiku Marek Bičan. Britská pozícia voči Rusku a Ukrajine sa však nezmení.
Slovensko preberá od júla predsedníctvo vo Vyšehrádskej skupine a tiež v rámci Slavkovského formátu. Tomáš Strážay vysvetľuje, prečo bude spolupráca V4 najmä praktická a ako by jej potenciál zmenilo členstvo Ukrajiny v EÚ.
V Maďarsku jednoznačne zvíťazil Viktor Orbán a zostavuje svoju štvrtú vládu kontinuálne za sebou. Pomohla mu téma vojny na Ukrajine, kde sa šikovne štylizoval do roly ochrancu mieru v Maďarsku, ale aj spriaznené médiá, ktoré nedávali priestor opozičným kandidátom.
Veľkú úlohu v Orbánovom víťazstve zohrala aj sociálno-ekonomická politika a najmä neschopná opozícia, ktorá nedokázala prísť s programom a víziou, ktorá by presvedčila maďarskú verejnosť. O vlastnom zlyhaní hovoria aj samotní maďarskí opoziční politici.
„Opozícii chýbala väčšia vízia, ktorá by ponúkala viac ako len odstavenie Orbána,“ hovorí v rozhovore riaditeľ SFPA a expert na strednú Európu Tomáš Strážay.
Viktor Orbán je aktuálne pre svoju politiku voči Ukrajine izolovaný nielen v rámci EÚ ale aj V4. Ak bude chcieť nadviazať na svoje pevné spojenectvo s Poľskom, bude musieť zmeniť niektoré svoje postoje a jasnejšie sa vymedziť voči ruskej agresii na Ukrajine. Orbánovo presvedčivé víťazstvo v Maďarsku by však mohlo posilniť aj autoritárske sily vo zvyšku V4.
„Ak by sa na Slovensku dostali k moci ultraradikálne politické strany, môžeme očakávať príklon k Orbánovej vláde. Ale nemuselo by to znamenať automaticky zlepšenie regionálnej spolupráce medzi Slovenskom a Maďarskom,“ vysvetľuje T. Strážay.
Po maďarských voľbách ležia na stole viaceré otázky. Bude teraz pre EÚ ťažšie kritizovať štýl vládnutia Viktora Orbána, ktorý získal mimoriadne silný mandát od maďarských voličov? Odblokuje Brusel peniaze z Plánu obnovy pre Maďarsko? Ako sa zmení Viktor Orbán vo svojom štvrtom volebnom období za sebou a čo budú jeho priority? Odpovede ponúka Tomáš Strážay v diskusii s Evou Mihočkovou, ktorú zorganizovala SFPA v spolupráci s nadáciou Friedrich Ebert Stiftung.