>
Zahraničná politika
>
Prečo má Slovensko najhoršiu dostupnosť bývania v EÚ?

Prečo má Slovensko najhoršiu dostupnosť bývania v EÚ?

Eva Mihočková, 20.05.2025
Zdroj: Pixabay.com

Eva Mihočková

Autorka je šéfredaktorka portálu Zahraničná politika od septembra 2021. Ako novinárka začala pracovať v STV v roku 1998 a odvtedy postupne pôsobila v redakciách televízií TA3, RTVS, portálu Euractiv.sk a týždenníkov Plus7dní a Trend. Okrem SFPA spolupracuje aj s Nadáciou Zastavme korupciu.

Nový poľský prezident znamená návrat konzervatívnej PiS

Karol Nawrocki je víťazom poľských prezidentských volieb, čo je veľká rana pre vládu Donalda Tuska. Voličov neodradilo ani množstvo škandálov, ktoré o nezávislom kandidátovi s podporou opozičnej PiS zverejnili médiá počas kampane. Prečo sa Poliaci rozhodli zaradiť politickú spiatočku a odmietli liberálneho kandidáta koalície?

Potrebujeme viac zbrojenie alebo sociálny štát?

Žijeme v bezprostrednej hrozbe, že sa vojna prenesie aj na naše územie. Preto je nevyhnutné posilniť výdavky na obranu, hovorí bezpečnostný analytik Vladimír Bednár. Dodáva, že silnejší obranný priemysel môže priniesť aj väčšiu prosperitu a príjmy do štátneho rozpočtu, čo umožní vláde pokračovať aj v sociálnych programoch.

Trump vs. Zelenskyj: Aké sú ciele amerického prezidenta na Ukrajine?

Historická hádka medzi Donaldom Trumpom a Volodymyrom Zelenskym v Oválnej pracovni Bieleho domu vojde do dejín. Bola to nevídaná verejná roztržka medzi krajinami, ktoré sú verbálne spojencami. Krach rokovaní definitívne potvrdil zmenu kurzu americkej zahraničnej politiky a naznačil, aké sú skutočné zámery D. Trumpa vo vzťahu k Ukrajine.

Nemecko po voľbách: Migrácia a dlhová brzda budú veľkou skúškou novej vlády

Novým nemeckým kancelárom bude Friedrich Merz, ktorý povedie koaličnú vládu zloženú pravdepodobne len z dvoch partnerov CDU/CSU a SPD. Predpokladá to analytička Zuzana Lizcová z Karlovej univerzity v Prahe. Nedá sa však vylúčiť, že osud novej vlády bude spätý s tým, ako si dokáže poradiť s problémom migrácie.

Nemecké voľby: Tlak zo zahraničia sa stupňuje a prekročené boli aj červené čiary

V Nemecku sa už o pár týždňov uskutočnia predčasné parlamentné voľby. Očakáva sa víťazstvo kresťanských demokratov, ktorí však v parlamente prelomili tabu a presadili protiimigračné uznesenie s podporou krajne pravicovej AfD. Ulice okamžite zaplavili demonštranti a zmenili sa aj predvolebné preferencie. Aký volebný výsledok možno očakávať?

Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyen označila bývanie za jednu z priorít novej komisie a ustanovila aj komisára s novým portfóliom energie a bývanie. Vypracovať má aj nový plán dostupnosti bývania a uvoľniť možnosti pre vládne stimuly rýchlejšej výstavby. 

Slovensko už naštartovalo výstavbu nájomných bytov, ale tempo je zatiaľ príliš pomalé. „Málo sa stavia. Developeri nedokážu dodávať na trh potrebné počty bytov,“ hovorí Ján Palenčár, prezident Národnej asociácie realitných kancelárií. Aké sú riešenia?

„Samosprávy a štát to musia považovať za svoju prioritu a byť aktívnejší. Musia vlastniť nájomné nehnuteľnosti. Napríklad Viedeň vlastní viac ako 200-tisíc nájomných bytov,“ hovorí Palenčár. 

Problémom sú tiež samosprávy, ktoré často podľahnú tlaku obyvateľov, ktorí odmietajú novú výstavbu vo svojom okolí. „To je však problém, pretože potom nie je dosť voľných stavebných parciel. Vo svete pritom prevláda trend zahusťovania miest. Preto by štát mal byť aktívnejší v procese zmien územných plánov a nenechať to len na samosprávy, kde je to často predmetom politického boja,“ dodáva Palenčár.

Aké ďalšie možnosti existujú na zlepšenie dostupnosti bývania? A prečo je stále v hre aj model družstevného bývania? 

Pozrite si celý záznam rozhovoru s Jánom Palenčárom, ktorý moderovala Eva Mihočková šéfredaktorka portálu Zahraničná politika SFPA. Diskusiu organizuje SFPA v spolupráci s Friedrich Ebert Stiftung, PEVŠ a denníkom Sme.