>
Zahraničná politika
>
Masívnejšia vlna utečencov z Afganistanu môže prísť aj o päť rokov

Masívnejšia vlna utečencov z Afganistanu môže prísť aj o päť rokov

Eva Mihočková, 29.09.2021

Eva Mihočková

Autorka je šéfredaktorka portálu Zahraničná politika od septembra 2021. Ako novinárka začala pracovať v STV v roku 1998 a odvtedy postupne pôsobila v redakciách televízií TA3, RTVS, portálu Euractiv.sk a týždenníkov Plus7dní a Trend. Okrem SFPA spolupracuje aj s Nadáciou Zastavme korupciu.

Potrebujeme viac zbrojenie alebo sociálny štát?

Žijeme v bezprostrednej hrozbe, že sa vojna prenesie aj na naše územie. Preto je nevyhnutné posilniť výdavky na obranu, hovorí bezpečnostný analytik Vladimír Bednár. Dodáva, že silnejší obranný priemysel môže priniesť aj väčšiu prosperitu a príjmy do štátneho rozpočtu, čo umožní vláde pokračovať aj v sociálnych programoch.

Trump vs. Zelenskyj: Aké sú ciele amerického prezidenta na Ukrajine?

Historická hádka medzi Donaldom Trumpom a Volodymyrom Zelenskym v Oválnej pracovni Bieleho domu vojde do dejín. Bola to nevídaná verejná roztržka medzi krajinami, ktoré sú verbálne spojencami. Krach rokovaní definitívne potvrdil zmenu kurzu americkej zahraničnej politiky a naznačil, aké sú skutočné zámery D. Trumpa vo vzťahu k Ukrajine.

Nemecko po voľbách: Migrácia a dlhová brzda budú veľkou skúškou novej vlády

Novým nemeckým kancelárom bude Friedrich Merz, ktorý povedie koaličnú vládu zloženú pravdepodobne len z dvoch partnerov CDU/CSU a SPD. Predpokladá to analytička Zuzana Lizcová z Karlovej univerzity v Prahe. Nedá sa však vylúčiť, že osud novej vlády bude spätý s tým, ako si dokáže poradiť s problémom migrácie.

Nemecké voľby: Tlak zo zahraničia sa stupňuje a prekročené boli aj červené čiary

V Nemecku sa už o pár týždňov uskutočnia predčasné parlamentné voľby. Očakáva sa víťazstvo kresťanských demokratov, ktorí však v parlamente prelomili tabu a presadili protiimigračné uznesenie s podporou krajne pravicovej AfD. Ulice okamžite zaplavili demonštranti a zmenili sa aj predvolebné preferencie. Aký volebný výsledok možno očakávať?

Nemecká vláda končí: Kto bude nový kancelár a aké zmeny prinesie?

Vláda Olafa Scholza stratila koaličnú väčšinu a krajinu čakajú vo februári predčasné voľby. Podľa analytika Jakuba Eberleho pravdepodobne vznikne na jar nová vládna dvojkoalícia podľa osvedčeného receptu CDU-CSU a SPD. Krajina potrebuje zásadné zmeny a nová vláda by mohla presadzovať spomalenie zelenej transformácie aj na úrovni EÚ.

Otvorená náruč sa zatvorila. Európske krajiny, na čele s Nemeckom, ktoré ešte v roku 2015 otvorene prijímali migrantov nelegálne prúdiacich na starý kontinent, zmenili názor. Dnes sa Európska únia snaží udržať utečencov v susedných krajinách Afganistanu a v Turecku. Na tento cieľ chce vyčleniť 1,2 miliardy eur. Úspech tohto plánu je však neistý, pretože situácia v regióne je napätá. 

Slovensko sa podľa riaditeľa Migračného úradu MV SR Jána Orlovského nemôže tváriť, že Afganistan nie je jeho problém. Má svoj diel zodpovednosti a aj preto už na slovenské územie prišlo 64 afgánskych utečencov. 

Ministerstvo zahraničných vecí SR však má zoznam s ďalšími stovkami ľudí, ktorí by sa chceli dostať na Slovensko, pretože k nemu majú nejaký vzťah. Či existuje plán na ich evakuáciu a ako chce Európska únia riešiť zamrznutý problém spoločnej migračnej politiky približuje v rozhovore pre Zahraničnú politiku Ján Orlovský.

Ján Orlovský

Je riaditeľom Migračného úradu MV SR od januára 2021. Pred nástupom do funkcie pôsobil ako riaditeľ Nadácie otvorenej spoločnosti (2015 – 2020) a bol tiež hovorcom spoločnosti Západoslovenská energetika (2003 – 2014). V minulosti pracoval aj ako tretí tajomník a radca na zastupiteľskom úrade SR vo Washingtone (1993 – 2002).

Rozhovor si môžete vypočuť aj vo svojej obľúbenej podcastovej aplikácii