Eva Mihočková
Autorka je šéfredaktorka portálu Zahraničná politika od septembra 2021. Ako novinárka začala pracovať v STV v roku 1998 a odvtedy postupne pôsobila v redakciách televízií TA3, RTVS, portálu Euractiv.sk a týždenníkov Plus7dní a Trend. Okrem SFPA spolupracuje aj s Nadáciou Zastavme korupciu.
Trúsia sa na pracovných poradách sexistické vtipy? Pracujú v úzkom vedení spoločnosti takmer výlučne muži? Dostávajú ženy neprimerane nižšie odmeny ako muži? To všetko skúma rodový audit organizácie, ktorý je bežnou praxou v súkromnej i verejnej sfére v mnohých krajinách EÚ. Slovensko je stále výnimkou, hoci na ministerstve práce a sociálnych vecí sa už pripravovala metodológia výkonu rodových auditov. Prečo je to problém?
Umelá inteligencia môže ohrozovať demokraciu a slobodné voľby. Voliči sa totiž často rozhodujú predovšetkým na základe emócií a práve na tie sa zameriavajú algoritmy sociálnych sietí. „Ak niekto dokáže manipulovať vaše emócie, tak to už nie je slobodná voľba,“ hovorí Vladimír Šucha, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Približuje, ako legislatíva môže regulovať umelú inteligenciu.
Predstava strany Právo a spravodlivosť o suverénnej politike voči Bruselu v Poľsku neuspela. Voliči si zvolili proeurópsku alternatívu Donalda Tuska. Politológ Juraj Marušiak vysvetľuje, že očakávať liberálnu revolúciu v Poľsku by teraz bolo naivné a strategické ciele bývalej vlády PiS v zahraničnej politike sú v podstate rovnaké ako pri Občianskej platforme.
Parlamentné voľby v Poľsku prinesú krajine zásadnú politickú zmenu. Víťazom sa stala vládna strana Právo a Spravodlivosť, ale vládu zrejme zostaví opozícia pod vedením Občianskej koalície Donalda Tuska. Šéfredaktor portálu Visegrad Insight Wojciech Przybylski vysvetľuje, ako sa zmení poľská politika.
Zo Slovenska sa po voľbách môže stať hráč s nepredvídateľnými ťahmi. Neznamená to úplnú zmenu kurzu v zahraničnej politike, ale skôr pozíciu ambivalentného partnera s často dvojtvárnymi pozíciami. Uvádza to v rozhovore riaditeľ SFPA Tomáš Strážay, ktorý komentuje analýzu povolebných scenárov na Slovensku.
Do kresla českého premiéra si s najväčšou pravdepodobnosťou sadne šéf ODS Petr Fiala a líder víťaznej volebnej koalície Spolu. Čaká ho ťažká úloha – manažovať vzťahy v širokej päťkoalícii, ktorá nie je ideovo jednoliata a vznikla s cieľom odstaviť od moci odchádzajúceho premiéra Andreja Babiša.
Riaditeľ Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Tomáš Strážay vo videorozhovore s Evou Mihočkovou predpokladá, ako sa Petr Fiala tejto úlohy zhostí. „Je to skúsený manažér,“ hodnotí T. Strážay šance P. Fialu riadiť prípadné názorové rozpory v novej českej vláde zloženej z ODS, KDÚ-ČSL, TOP 09, Pirátov a Starostov.
Nová vláda bude pravicovo-konzervatívna a proeurópska. Vo vzťahu k EÚ sa nečaká žiadny zásadný posun. Zavedenie eura v Českej republike mali vo svojom programe len Piráti, ktorí však vo voľbách získali len štyroch poslancov, čo znamená, že ich vplyv bude výrazne marginalizovaný.
„Novej českej koalícii bude dominovať Fialova ODS. Vyvažovať by ju mohla TOP 09, ktorá je v otázkach EÚ najprogresívnejšia,“ dodáva T. Strážay. Práve témy ako je ďalšie prehlbovanie európskej integrácie, ale aj hodnotové otázky ako sú manželstvá osôb rovnakého pohlavia, by mohli byť trecími plochami v budúcej českej vláde.
„Nie je vylúčené, že nová česká vláda bude čeliť podobným problémom ako vláda Igora Matoviča, ale nepredbiehajme,“ dodáva T. Strážay. Hlbšiu analýzu povolebnej situácie v Českej republike si pozrite vo videorozhovore.