Eva Mihočková
Autorka je šéfredaktorka portálu Zahraničná politika od septembra 2021. Ako novinárka začala pracovať v STV v roku 1998 a odvtedy postupne pôsobila v redakciách televízií TA3, RTVS, portálu Euractiv.sk a týždenníkov Plus7dní a Trend. Okrem SFPA spolupracuje aj s Nadáciou Zastavme korupciu.
Na Slovensko prišlo od minulého roka 128 zahraničných policajtov v rámci európskej agentúry Frontex, aby pomohli pri zvládaní náporu utečencov z Ukrajiny. Riaditeľ hraničnej polície Robert Gucký približuje, akú techniku priniesli a ako fungovali v neľahkom horskom teréne.
Bzučiace stroje schopné autonómneho letu spôsobili veľké zmeny vo fungovaní pašeráckeho biznisu na slovensko - ukrajinskej hranici. Ako pohraničníci dokážu odchytávať drony prevážajúce cigarety a prečo ešte stále nie je možné, aby drony nahradili kuriérov s pizzou? Odpovedajú vedci z Ústavu robotiky a kybernetiky na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave.
Radikálne euroskeptické a populistické strany masovo oslovujú voličov v mnohých európskych krajinách a uspieť môžu aj na Slovensku. Postupne sa tak stávajú akceptovanými partnermi štandardných politických strán a vstupujú do vlád. Analytik Radovan Geist vysvetľuje, čo stojí za týmto fenoménom a ako môže z dlhodobého hľadiska ovplyvniť fungovanie Európskej únie.
Vojenská pomoc Ukrajine, ruská vojenská agresia, energetická kríza, problémy s Maďarskom a boj s dezinformáciami - to všetko sú témy, ktoré v uplynulom roku dominovali slovenskej zahraničnej politike. Ich analýzu prináša Ročenka zahraničnej politiky, ktorú vydáva SFPA. Obsah komentujú jej vybraní autori v diskusii.
Slovensko je v informačnej búrke a zahraničná politika je jej epicentrom - uviedla prezidentka Zuzana Čaputová počas Hodnotiacej konferencie zahraničnej politiky. Podľa premiéra Eduarda Hegera je kľúčové prestať rojčiť o pozícii mosta medzi Východom a Západom, pretože Putin nehľadá most, ale korisť. Kam Slovensko smeruje a kde začalo udávať tón?
Do kresla českého premiéra si s najväčšou pravdepodobnosťou sadne šéf ODS Petr Fiala a líder víťaznej volebnej koalície Spolu. Čaká ho ťažká úloha – manažovať vzťahy v širokej päťkoalícii, ktorá nie je ideovo jednoliata a vznikla s cieľom odstaviť od moci odchádzajúceho premiéra Andreja Babiša.
Riaditeľ Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Tomáš Strážay vo videorozhovore s Evou Mihočkovou predpokladá, ako sa Petr Fiala tejto úlohy zhostí. „Je to skúsený manažér,“ hodnotí T. Strážay šance P. Fialu riadiť prípadné názorové rozpory v novej českej vláde zloženej z ODS, KDÚ-ČSL, TOP 09, Pirátov a Starostov.
Nová vláda bude pravicovo-konzervatívna a proeurópska. Vo vzťahu k EÚ sa nečaká žiadny zásadný posun. Zavedenie eura v Českej republike mali vo svojom programe len Piráti, ktorí však vo voľbách získali len štyroch poslancov, čo znamená, že ich vplyv bude výrazne marginalizovaný.
„Novej českej koalícii bude dominovať Fialova ODS. Vyvažovať by ju mohla TOP 09, ktorá je v otázkach EÚ najprogresívnejšia,“ dodáva T. Strážay. Práve témy ako je ďalšie prehlbovanie európskej integrácie, ale aj hodnotové otázky ako sú manželstvá osôb rovnakého pohlavia, by mohli byť trecími plochami v budúcej českej vláde.
„Nie je vylúčené, že nová česká vláda bude čeliť podobným problémom ako vláda Igora Matoviča, ale nepredbiehajme,“ dodáva T. Strážay. Hlbšiu analýzu povolebnej situácie v Českej republike si pozrite vo videorozhovore.