Eva Mihočková
Autorka je šéfredaktorka portálu Zahraničná politika od septembra 2021. Ako novinárka začala pracovať v STV v roku 1998 a odvtedy postupne pôsobila v redakciách televízií TA3, RTVS, portálu Euractiv.sk a týždenníkov Plus7dní a Trend. Okrem SFPA spolupracuje aj s Nadáciou Zastavme korupciu.
Žijeme v bezprostrednej hrozbe, že sa vojna prenesie aj na naše územie. Preto je nevyhnutné posilniť výdavky na obranu, hovorí bezpečnostný analytik Vladimír Bednár. Dodáva, že silnejší obranný priemysel môže priniesť aj väčšiu prosperitu a príjmy do štátneho rozpočtu, čo umožní vláde pokračovať aj v sociálnych programoch.
Historická hádka medzi Donaldom Trumpom a Volodymyrom Zelenskym v Oválnej pracovni Bieleho domu vojde do dejín. Bola to nevídaná verejná roztržka medzi krajinami, ktoré sú verbálne spojencami. Krach rokovaní definitívne potvrdil zmenu kurzu americkej zahraničnej politiky a naznačil, aké sú skutočné zámery D. Trumpa vo vzťahu k Ukrajine.
Novým nemeckým kancelárom bude Friedrich Merz, ktorý povedie koaličnú vládu zloženú pravdepodobne len z dvoch partnerov CDU/CSU a SPD. Predpokladá to analytička Zuzana Lizcová z Karlovej univerzity v Prahe. Nedá sa však vylúčiť, že osud novej vlády bude spätý s tým, ako si dokáže poradiť s problémom migrácie.
V Nemecku sa už o pár týždňov uskutočnia predčasné parlamentné voľby. Očakáva sa víťazstvo kresťanských demokratov, ktorí však v parlamente prelomili tabu a presadili protiimigračné uznesenie s podporou krajne pravicovej AfD. Ulice okamžite zaplavili demonštranti a zmenili sa aj predvolebné preferencie. Aký volebný výsledok možno očakávať?
Vláda Olafa Scholza stratila koaličnú väčšinu a krajinu čakajú vo februári predčasné voľby. Podľa analytika Jakuba Eberleho pravdepodobne vznikne na jar nová vládna dvojkoalícia podľa osvedčeného receptu CDU-CSU a SPD. Krajina potrebuje zásadné zmeny a nová vláda by mohla presadzovať spomalenie zelenej transformácie aj na úrovni EÚ.
Slovenský verejný dlh je neudržateľný a vláda musela pristúpiť ku konsolidačným opatreniam v hodnote 2,7 miliardy eur. Sociálni partneri tento plán odmietli a vláde vyčítajú, že s nimi nerokovala. Vedenie odborových zväzov dokonca zvažuje protesty, čo je neobvyklé pri sociálno-demokratickej vláde. Šéfka KOZ Monika Uhlerová už skôr kritizovala kroky vlády aj v súvislosti s dianím v kultúre.
„Konsolidačný balík nezohľadňuje skutočné potreby obyvateľstva a pracujúcich, je bez ambície zaviesť prorastové a protransformačné opatrenia, ktoré by naštartovali dlhodobý rozvoj Slovenska,“ uvádzajú odborári.
Ich kritiku zdieľa aj bývalá ministerka financií Brigita Schmögnerová. V rozhovore upozorňuje, že sociálno-demokratická politika sa na Slovensku vníma vo veľmi zúženej podobe len ako výdavky na dôchodky, prípadne energopomoc. „To je však veľmi málo. Sociálna vláda by si mala uvedomiť, že ešte dôležitejšie je zachovať vysokú kvalitu verejných služieb, ako je zdravotníctvo, školstvo, doprava a podobne,“ vysvetľuje B. Schmögnerová.
Dodáva, že Smer tradične počas svojich vlád podceňoval práve rozvoj verejných služieb, neprišiel s potrebnými reformami v zdravotníctve, či školstve a nedokázal nasmerovať krajinu na úroveň 21. storočia.
Ako by mala vyzerať sociálne spravodlivá a zmysluplná energopomoc a prečo dôchodcovia nie sú skupinou najviac ohrozenou chudobou, sa dozviete v priloženom videorozhovore s bývalou ministerkou financií Brigitou Schmögnerovou. Moderovala šéfredaktorka portálu Zahraničná politika SFPA Eva Mihočková. Diskusiu organizuje SFPA v spolupráci s Friedrich Ebert Stiftung, PEVŠ a mediálnym partnerom denníkom Sme.