Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku (SFPA – Slovak Foreign Policy Association) je zahraničnopolitický think-tank so sídlom v Bratislave. Od roku 1993 je naším cieľom realizovať vysokokvalitný, nezávislý výskum a na základe tohto výskumu, poskytovať inovatívne a praktické odporúčania pre tvorcov politík a rozhodujúce subjekty.
Expertné poradenstvo pre prijímanie kvalifikovaných rozhodnutí.
Výskumná činnosť v oblasti zahraničnej politiky.
Projekty zamerané na demokratizáciu a európsku integráciu krajín Balkánu a Východného partnerstva.
Organizovanie diskusií a konferencií o aktuálnych zahraničnopolitických témach.
Vzdelávacie aktivity na školách i pre širokú verejnosť.
Výstupy pre médiá a prevádzka webzinu zahranicnapolitika.sk.
SFPA v spolupráci s KAS a Slovenským veľvyslanectvom v Nemecku zorganizovala konferenciu pripomínajúcu si 30. výročie podpísania Zmluvy o dobrom susedstve a vzájomnej spolupráci medzi ČSFR a SRN. Konala sa 15. mája v Berlíne a bola prepojená i s debatou o aktuálnych výzvach vyplývajúcich z agresia Ruska voči Ukrajine. Na konferencii sa okrem nášho kolegu […]
Alexander Duleba bol minulý týždeň hosťom Štefana Hríba v diskusnej relácii .pod lampou.
Ako ruská agresia odhalila vnútorné problémy Slovenska, ktoré môžu mať ďalekosiahle následky pre euroatlantické ukotvenie spoločnosti? Ako sa vyvíjala naša pomoc Ukrajine a ako vojna ovplyvňuje vzťahy v rámci V4? Odpovede ponúknu experti SFPA Tomáš Strážay, Alexander Duleba a Miroslava Pisklová, ktorí sú zároveň vybranými autormi textov v Ročenke zahraničnej politiky SR, ktorú každoročne SFPA vydáva.
Aký je aktuálny stav problému s rodovo podmieneným násilím v EÚ a na Slovensku? Do akej miery sa nám podarilo vysporiadať s nárastom domáceho násilia z obdobia pandémie? V čom spočívajú nedostatky praxe či legislatívy venujúcej sa rodovej rovnosti a domácemu násiliu a jeho postihom na Slovensku? Ako sa diskusia k novej smernici EÚ vyvinula za uplynulý rok? Môžeme v dohľadnej dobe očakávať jej prijatie? V prípade, že bude prijatý Istanbulský dohovor, nakoľko komplementárne a v čom odlišné tieto usmernenia budú? V čom by prijatie smernice najviac pomohlo v slovenskom kontexte?
Cieľom projektu je analyzovať závery reflexnej skupiny zverejnené v dokumente „NATO 2030: United for a New Era“ a vypracovať odporúčania. Prostredníctvom verejných diskusii sú komunikované priebežné výsledky projektu, ako aj prezentovaná naša aktívna účasť pri zaisťovaní bezpečnosti a obrany Aliancie.
Cieľom projektu je zintenzívnenie komunikačnej a vizuálnej prítomnosti RC SFPA v digitálnom prostredí, ako organizácie poskytujúcej objektívne a overiteľné informácie a fakty v oblasti zahraničnej a európskej politiky i v oblasti medzinárodných vzťahov, a tak prispievať k boju s dezinformáciami.
Analýza postojov slovenskej verejnosti a odporúčania pre zahraničnú politiku SR
Projekt vznikol v spolupráci s Friedrich-Ebert-Stiftung – Zastúpenie v Slovenskej republike.